Scroll Top

Infovojna špekuluje o Zelenskom ako agentovi britskej tajnej služby MI6

Zelensky-MI6

Author(s): Dávid Dinič, Infosecurity.sk

Infovojna v nedávno uverejnenom článku tvrdí, že prezident Zelenskyj je agentom britskej tajnej služby MI6. Mal sa ním stať v roku 2020, keď údajne súhlasil, že za dodávky kokaínu zatiahne Ukrajinu do vojny s Ruskom. Tieto informácie sú však fabuláciami proruských propagandistov, ktorí k tomu nemajú žiaden podporný dôkaz alebo argument.

Dezinformačná stránka Infovojna zverejnila dňa 16. júla 2023 článok s názvom: „VIDEO: Podle šokující analýzy bývalého zbrojního inspektora OSN Scotta Rittera byl Volodymyr Zelenský naverbován britskou MI6 jako agent a od té chvíle je šéf britské zahraniční rozvědky jeho velícím důstojníkem“. 

Článok bol prevzatý z českého dezinformačného webu AE News (taktiež známy ako Aeronet) a autorom je jeho šéfredaktor vystupujúci pod prezývkou VK. Hlavná časť článku sa opiera o video, ktoré natočil americký konšpirátor Scott Ritter.

Podľa článku je ukrajinský prezident Zelenskyj agentom britskej tajnej služby MI6. Mal sa ním stať po stretnutí so šéfom MI6 Richardom Moorom v Londýne v roku 2020. Zelenskyj mal za dodávky kokaínu odsúhlasiť obetovanie vlastného národa a zatiahnutie Ukrajiny do vojny s Ruskom, ktorá má byť v skutočnosti zástupnou vojnou Západu.

Stretnutie Zelenského so šéfom MI6

V októbri 2020 ukrajinský prezident navštívil Londýn. Stretol sa s vtedajším premiérom Borisom Johnsonom, s ktorým spoločne podpísali dohodu o strategickom partnerstve. Posilnili tak bilaterálne vzťahy v oblasti obchodu, obrany a politickej spolupráce. 

Pár dní po návšteve médiá informovali, že Zelenskyj mal stretnutie aj so šéfom MI6 Richardom Moorom. Hneď sa objavili špekulácie o dôvode stretnutia a preberaných témach. Prvé správy hovorili napríklad o tom, že MI6 mala Zelenského varovať, že sa v jeho okolí nachádzajú osoby, ktoré vypúšťajú tajné informácie.

Samotný Zelenskyj potvrdil, že sa stretnutie skutočne stalo, no zároveň povedal, že dovtedy zverejnené informácie o preberaných témach neboli pravdivé. „Zo všetkých tém z našej dvojhodinovej schôdzky, najviac sa týkala informácií o pomoci a ochrane našej suverenity a územnej celistvosti. Nemôžem sa podeliť o podrobnosti,“ povedal Zelenskyj. Prezradil však, že jednou z tém bol aj boj proti dezinformáciám a falošným správam.

Nedostatok podrobností o stretnutí vytvoril priestor pre špekulácie. Toho sa chytili predovšetkým prokremeľskí propagandisti.

Zdroj: prokremeľskí propagandisti

Infovojna patrí medzi najznámejšie dezinformačné médiá na Slovensku. Pravidelne preberá informácie z dezinformačných, konšpiračných a nedôveryhodných zdrojov. Nezávislý projekt Konšpirátori.sk ju zaradil na zoznam stránok so sporným obsahom a spoločnosť Gerulata Technologies ju vyhodnotila ako jeden z top zdrojov šíriacich proruské naratívy. Infovojna bola taktiež v marci 2022, krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine, zablokovaná Národným bezpečnostným úradom pre vykazovanie škodlivej aktivity.

Článok pôvodne vyšiel na AE News, taktiež známom ako Aeronet. Ide o anonymný český dezinformačný web, ktorý dlhodobo šíri proruské naratívy. V roku 2014 ho Bezpečnostní informační služba označila za zdroj nebezpečnej ruskej propagandy. O tri roky neskôr, v roku 2017, bol českým ministerstvom vnútra zaradený na zoznam dezinformačných stránok šíriacich ruskú propagandu. A po vypuknutí plnoformátovej vojny na Ukrajine v roku 2022 ho správca českej domény CZ.NIC po konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a Úradom vlády ČR zablokoval pre šírenie dezinformácií v súvislosti s konfliktom na Ukrajine.

V článku je priložené video od Scotta Rittera, ktorý je pôvodným zdrojom informácie o tom, že by Zelenskyj mal byť agentom MI6. Ide o bývalého spravodajského dôstojníka námornej pechoty Spojených štátov, ktorý bol v 90. rokoch aj zbrojným inšpektorom OSN. Ritter bol známy ako odporca vojny v Iraku a blízkovýchodnej politiky USA. V rokoch 2001 a 2009 bol obvinený z viacerých skutkov súvisiacich so sexuálnym obťažovaním maloletých osôb. V roku 2011 bol aj uznaný vinným z piatich bodov obžaloby a odsúdený na výkon trestu, pričom v roku 2014 bol podmienečne prepustený.

Scott Ritter je prispievateľom v ruských štátnych  médiách Sputnik a RT. Jeho vyjadrenia sa objavujú ako v ruských, tak aj v čínskych médiách. Zatiaľ čo Ukrajina zaradila Rittera na zoznam proruských propagandistov, ruský minister zahraničia Sergej Lavrov sa o ňom vyjadroval pozitívne a priznal, že ho dobre pozná.

Ritter už od začiatku vojny šíri prokremeľskú propagandu. Tvrdí napríklad, že masaker v Buči zorganizovala Ukrajina a americký prezident Biden je vojnovým zločincom. Rovnako sa snaží zdiskreditovať ukrajinskú vládu tým, že ju označuje za fašistickú a o prezidentovi Zelenskom tvrdí, že je závislý na kokaíne.

V súčasnosti je Ritter dezinformačnými webmi prezentovaný ako odborník na konflikt na Ukrajine, hoci na to nemá žiadnu kvalifikáciu a o konflikte sústavne šíri klamlivé informácie. Dezinformačné weby sa v tomto prípade opierajú o falošnú autoritu, čo je jednou z častých techník manipulátorov.

Nepodložené tvrdenie proruských zdrojov

Stretnutie ukrajinského prezidenta so šéfom britskej tajnej služby z roku 2020, ktoré sa zo svojej povahy odohralo za zatvorenými dverami, vytvorilo priestor pre špekulácie proruských propagandistov. Tí sa snažia ospravedlniť ruský útok na Ukrajinu a zároveň zdiskreditovať prezidenta Zelenského.

Diskreditujú ho nie len označovaním za agenta cudzieho štátu, ale aj tvrdením, že za túto „službu“ je platený kokaínom. Obviňovanie Zelenského z drogovej závislosti je len jedna z ďalších dlhodobých praktík ruskej propagandy. Ide o dlhodobú snahu narušiť dôveru voči Ukrajine a jej vláde, a tak aj oslabiť jej podporu Západom.

Spomínaný článok síce v názve sľubuje „šokujúcu analýzu“, neobsahuje však jediný dôkaz alebo logický argument, ktorým by podporil svoje tvrdenie o Zelenskom. V neprospech tvrdenia hrá skutočnosť, že vychádza z nedôveryhodných zdrojov, ktoré dlhodobo šíria dezinformácie, konšpiračné teórie a proruskú propagandu.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.