Scroll Top

Systém protivzdušnej obrany S-300 sme nezískali skrz deblokáciu ruského dlhu

Slovak_S-300_att

Author(s): Demagog.sk

Robert Fico tvrdil, že sme Ukrajine darovali S-300, ktorý sme získali v rámci deblokácie ruského dlhu. V skutočnosti sa však systém S-300 na Slovensko dostal po rozdelení Československa: Česko si ponechalo dva stacionárne systémy protivzdušnej obrany S-200 a Slovensko dostalo jediný kus S-300, ktorý Československo vlastnilo už od 80-tych rokov.

V relácii Na telo 10. 4. 2022 s Borisom Kollárom Robert Fico povedal: Ten problém je v tom, dámy a páni, milí priatelia, že my sme odovzdali cudziemu štátu, ktorý je vo vojnovom konflikte, osobitý špeciálny systém protivzdušnej obrany v stámiliónovej hodnote, ktorý sme získali v rámci deblokácie ruského dlhu.”

Slovenská republika ale v skutočnosti získala systém S-300 po rozdelení Československa počas delenia federálneho majetku. O nákupe ďalšieho systému S-300 v rámci deblokácie ruského dlhu síce uvažovala Mečiarova vláda, nakoniec však k nemu nedošlo. 

Je pravdou, že Slovenská republika darovala Ukrajine 8. apríla svoj systém protivzdušnej obrany S-300. Tento systém sa nachádza na území Slovenska už od rozdelenia Československa, kedy Slovensko získalo jediný kus S-300, ktorý Československo vlastnilo od roku 1987. S-300 je raketový systém protivzdušnej obrany vyvinutý v Sovietskom zväze, skladá  sa niekoľkých častí: odpaľovacej rampy, veliteľského stanovišťa, radarov s dlhým a krátkym dosahom, obslužných vozidiel. Slovensko má verziu S-300 PMU.

Samostatné Slovensko si z čias Československa a ZSSR odnieslo aj časť ruského dlhu v hodnote cca 1,7 miliardy eur. Dlh vznikol, keď Československo investovalo do plynovodov a rafinérií v krajinách ZSSR. Po rozpade Sovietskeho zväzu jeho záväzky prebrala Ruská federácia a dlh Slovensku splácala najmä dodávkami tovaru – získali sme týmto spôsobom napríklad stíhačky MiG-29, lietadlá JAK-40 aj vrtuľníky. V rámci deblokácie dlhu letel do vesmíru aj prvý slovenský kozmonaut.

Jedným z návrhov z čias Mečiarovej vlády bol aj nákup modernejšej verzie S-300. Tretia vláda Vladimíra Mečiara prijala uznesenie o nákupe ďalšieho systému S-300 za 158 miliónov dolárov v rámci deblokácie ruského dlhu.

Po nástupe Dzurindovej vlády v roku 1998 však nastali pochybnosti, či je takýto systém pre Slovensko vhodný a nebránil by integrácii do NATO. Dzurindova vláda sa nakoniec rozhodla od zmluvy odstúpiť.

Ani označovanie S-300 ako stámiliónového systému nie je presné. Minister obrany Jaroslav Naď uvádza ako jeho účtovnú hodnotu 68,4 milióna eur, nejedná sa však o prepočet na dnešnú kúpnu silu. Tento konkrétny kus bol vyrobený v roku 1987 a má tak 36 rokov, počas ktorých stratil časť svojej hodnoty. Aj v prípade, že by sme brali do úvahy sumu, o ktorej rokovala Mečiarova vláda, teda 158 miliónov dolárov, prípadne ceny rakiet, ktoré sa tiež pohybujú v stotisícoch dolárov (850 tisíc dolárov v roku 1999), dostali by sme sa k pravdepodobne k sume nižšej ako 200 miliónov dolárov.

Systém, ktorý Slovensko darovalo Ukrajine, teda nenadobudlo v súvislosti s deblokáciou ruského dlhu a nemá hodnotu stoviek miliónov.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.