Scroll Top

Taraba a Géci zavádzali o biolaboratóriách na Ukrajine

Tomáš Taraba a Marek Géci zavádzajúco informovali o údajne nebezpečných biolaboratóriách na Ukrajine. Podľa komentárov pod príspevkami je zrejmé, že mnohí užívatelia nadobudli pocit, že na Ukrajine sa vyvíjajú biologické zbrane. Tieto informácie nie sú pravdivé.
Obrázok1

Author(s): Katarína Drevená, Infosecurity.sk

Tomáš Taraba a Marek Géci zavádzajúco informovali o údajne nebezpečných biolaboratóriách na Ukrajine. Podľa komentárov pod príspevkami je zrejmé, že mnohí užívatelia nadobudli pocit, že na Ukrajine sa vyvíjajú biologické zbrane. Tieto informácie nie sú pravdivé.

Tomáš Taraba, poslanec Národnej rady SR a predseda strany ŽIVOT – národná strana, publikoval 13. marca 2022 na svojom facebookovom profile príspevok, v ktorom šíril správy o nebezpečných biolaboratóriách na Ukrajine.

Vo svojom statuse sa odvolal na bývalú americkú kongresmanku Tulsi Gabbardovú. Tá zverejnila video s tvrdeniami, že na Ukrajine financujú USA 25 až 30 biolaboratórií s nebezpečnými patogénmi. Ich únik by mal znamenať hrozbu pre ľudstvo.

Príspevok v podobnom duchu zverejnil v rovnaký deň aj Tarabov stranícky kolega Marek Géci. Správy o nebezpečných biolaboratóriách na Ukrajine vraj „prichádzajú už priamo, verejne z USA“. Na Slovensku sa však o týchto skutočnostiach neinformuje.

Taraba ani Géci vo svojich príspevkoch explicitne nenapísali, že by sa v týchto biologických laboratóriách mali vyvíjať biologické zbrane. Podľa komentárov je však zrejmé, že mnohí užívatelia si vývoj tohto typu zbraní na Ukrajine domysleli. Pod príspevkami diskutovali napríklad o tom, že na Ukrajine sa vyvíjajú biologické zbrane namierené na „slovanský genóm“ a konšpirovali o možnom prenose nebezpečných nákaz prostredníctvom utečencov.

Tarabov status mal v čase písania článku 5455 interakcií (2453 reakcií, 756 komentárov, 2246 zdieľaní) a Géciho 7540 interakcií (4807 reakcií, 808 komentárov, 1925 zdieľaní).

Existencia biologických laboratórií na Ukrajine je prirodzená

Rovnako ako na Slovensku, aj na Ukrajine existujú biotechnologické laboratóriá. Sú bežnou súčasťou verejného zdravotníckeho systému. Ich cieľom je čeliť hrozbe prepuknutia nebezpečných infekčných chorôb a vyvíjať a kontrolovať liečivá.

Pre lepšiu predstavu, biotechnologické laboratóriá má napríklad Slovenská akadémia vied v Šarišských Michaľanoch. Tieto laboratóriá sa dostali do povedomia širokej verejnosti v roku 2021, keď v nich na myšiach a morčatách testovali vakcínu Sputnik V.

Na Ukrajine sa nenachádzajú americké laboratóriá, ukrajinské a americké inštitúcie však spolupracujú. USA sponzorujeKooperatívny program znižovania hrozieb (CTR), ktorý bol vytvorený na vyradenie biologických zbraní z čias Studenej vojny.

V rámci CTR financuje Program znižovania biologických hrozieb, ktorý v roku 2005 nadviazal partnerstvo s Ukrajinou. Cieľom je zlepšiť laboratóriá verejného zdravotníctva a zabrániť hrozbe vypuknutia infekčných chorôb.

Ukrajinské laboratóriá navyše nepodporuje len USA, ale aj Európska únia a Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

Taktiež je potrebné zdôrazniť, že laboratóriá neslúžia na vývoj biologických zbraní. Ukrajina aj USA podpísali Dohovor o zákaze biologických zbraní a predstavitelia oboch strán jednoznačne deklarujú, že postupujú v súlade s medzinárodnými pravidlami.

Podľa Stéphane Dujarric, hovorcu OSN, WHO spolupracuje dlhé roky s ukrajinskými vládami a nie je si vedomá žiadnej činnosti, ktorá by bola v rozpore so záväzkami vyplývajúcimi zo zmluvy.

Hoci neexistuje nezávislý orgán, ktorý by dodržiavanie zmluvy kontroloval, krajiny môžu v prípade podozrenia z porušovania dohovoru požiadať o preskúmanie výročných správ alebo podať žiadosť na prešetrenie Bezpečnostnej rade OSN. Tento mechanizmus nebol ešte nikdy žiadnou členskou krajinou využitý.

Ruská propaganda však aj naďalej označuje tieto ukrajinské biologické laboratóriá za centrá, kde sa vyvíjajú biologické a chemické zbrane. Dezinformácie, že bývalé sovietske krajiny vyrábajú biologické zbrane v laboratóriách financovaných USA, šíri Kremeľ už dlhé roky. Odborníci ani novinári nenašli podporné dôkazy na žiadne z obvinení.

USA ruskú propagandu odmietajú

Taraba aj Géci sa vo svojich príspevkoch snažia navodiť dojem, že zatiaľ čo na Slovensku sa o biologických laboratóriách neinformuje, v USA je to súčasťou diskurzu. Predstavitelia krajiny pritom ruské obvinenia jednoznačne odmietli.

Tvrdenia Gabbardovej, na ktorú sa Taraba priamo odvoláva, nezostali na americkej politickej scéne bez negatívnej odozvy. Republikánsky senátor Mitt Rommey napísal: „Tulsi Gabbardová papagájuje falošnú ruskú propagandu. Jej vlastizradné lži môžu stáť životy“. Podobne sa vyjadril tiež kongresman Adam Kinzinger: „Skutočná ruská propaganda. Zradcovská.“

Gabbardová vystúpila so svojimi tvrdeniami aj počas relácie Tucker Carlson Tonight na Fox News. Carlson je známy dlhodobým šírením proruských postojov a naratívov. V súčasnosti vo svojom vysielaní vyjadruje názory, ktoré ospravedlňujú ruskú agresiu na Ukrajine.

Videoklipy z relácie, na ktorých Gabbardová hovorí o možných biologických zbraniach na Ukrajine, sa objavili aj v ruských štátnych médiách. Využité boli na podporu mýtu vytvoreného kremeľskou propagandou, ktorým sa snaží ospravedlniť ruskú inváziu na Ukrajine.

Gabbardová bola v minulosti kritizovaná svojimi straníckymi kolegami z Demokratickej strany za jej podporu autoritárskych osobností či väzby na Rusko. Jej rétorika je najmä v poslednom období v súlade s krajne pravicovými Republikánmi.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.