Scroll Top

To nie jest eksplozja rosyjskiego okrętu wojennego – to norweskie ćwiczenia wojskowe

To nie jest eksplozja rosyjskiego okrętu wojennego – to norweskie ćwiczenia wojskowe - Featured image

Author(s): AFP Hongkong

Ponad tysiąc użytkowników Facebooka udostępniło w połowie kwietnia wideo z eksplodującym statkiem wojennym i twierdzeniem sugerującym, że to rosyjski okręt wojenny. Jednak wideo nie przedstawia rosyjskiego statku i nie ma nic wspólnego z obecną wojną w Ukrainie: to okrojona i zmontowana wersja filmu z 2013 r. Pokazuje jak norweskie siły zbrojne wykorzystują wycofaną z użytku fregatę do ćwiczeń.

Wprowadzające w błąd nagranie z 15 kwietnia przedstawia eksplodujący na środku morza okręt. Film ma ponad 567 tys. wyświetleń.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 26 kwietnia 2022 roku

Wideo opatrzone jest hasłem: „Russkij wojennyj korabl, paszoł na ch** (tłum. Rosyjski statku wojenny. Pie** się, przyp. red.), które stało się słynne za sprawą ukraińskich żołnierzy broniących oddalonej o około 142 km od Odessy Wyspy Węży na Morzu Czarnym.

Wideo było również udostępniane w innych językach. Użytkownicy twierdzili, że przedstawia krążownik Moskwa rosyjskiej marynarki wojennej, który zatonął na Morzu Czarnym 14 kwietnia 2022 r. Według przedstawicieli Ukrainy i Stanów Zjednoczonych eksplozja była spowodowana ukraińskim uderzeniem rakietowym. Zdaniem Kremla – pożar wybuchł z powodu zapalenia się amunicji.

Film nie przedstawia wybuchu rosyjskiego okrętu

Dzięki metodzie wyszukiwania obrazem w Google’u udało nam się odnaleźć film, który został opublikowany na YouTubie przez brytyjską agencję informacyjną „South West News Service” 6 czerwca 2013 r.

Wideo na YouTubie zostało usunięte. Tytuł filmu brzmiał: „Norwegian Navy Test Missile Strike” (tłum. Uderzenie pocisku testowego marynarki norweskiej).

„Norweskie siły zbrojne zwodowały wycofaną z użytku fregatę, aby przeprowadzić ćwiczenia. Następnie wystrzeliły w jej kierunku nowy pocisk «Joint Strike Missile» z precyzyjną dokładnością, powodując potężną eksplozję i poważne uszkodzenia statku” – czytamy w opisie filmu.

Wprowadzające w błąd wideo to fragment dłuższego filmu, który został wykadrowany i odwrócony. Kąt zbliżania się pocisku, kształt początkowej eksplozji i dym oraz eksplodujące odłamki są takie same, ale pokazane w lustrzanym odbiciu.

Poniżej znajduje się zrzut ekranu z porównaniem wprowadzającego w błąd filmu (po lewej) i opublikowanego na YouTubie wideo w 2013 roku (po prawej):

Porównanie zrzutów ekranu wideo we wprowadzającym w błąd poście (po lewej) i wideo z YouTube’a z 2013 (po prawej)

Norweskie ćwiczenia wojskowe były szeroko relacjonowane w czerwcu 2013 r. – m.in. przez amerykańską stację telewizyjną CNN (w materiale zaznaczono, że film został dostarczony przez norweską marynarkę wojenną), Yahoo News i stronę Military.com – przy użyciu tego samego wideo.

Wniosek: wideo użyte w postach na Facebooku to zmontowana przeróbka filmu, który pokazuje ćwiczenia wojskowe norweskiej marynarki. Wideo nie pokazuje zatopienia rosyjskiego okrętu.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.