Scroll Top

Toto video s Ursulou von der Leyen je o správnom umývaní rúk a prevencii šírenia vírusu, nie o šetrení vodou

Toto video s Ursulou von der Leyen je o správnom umývaní rúk a prevencii šírenia vírusu, nie o šetrení vodou - Featured image

Author(s): Robert BARCA, MAJA CZARNECKA, AFP Slovensko, AFP Poľsko

Na sociálnych sieťach sa rozšírilo video, na ktorom si predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen umýva ruky. Toto video je z marca 2020, teda zo začiatku prvej vlny pandémie ochorenia Covid-19, a jeho účelom bolo ukázať správny spôsob umývania rúk ako formy prevencie pred infekciou koronavírusom SARS-CoV-2. V nových príspevkoch zo septembra 2022, ktoré mali na sociálnych sieťach stovky zdieľaní, sa však tvrdí, že má ísť o ukážku opatrení ako správne šetriť energiami či vodou. V skutočnosti video nijako s energetickou krízou nesúvisí a bolo vytrhnuté z kontextu.

Predmetné video, na ktorom si Ursula von der Leyen umýva dôkladne ruky mydlom za zvukov Ódy na radosť, hymny Európskej únie, zdieľali na Facebooku začiatkom septembra 2022 stovky ľudí (tu, tu alebo tu) spoločne s tvrdeniami, podľa ktorých vraj “Predsedníčka Európskej komisie (…) ukazuje, ako šetriť energiami počas energetickej krízy”.

Obdobný obsah sa šíril aj prostredníctvom dezinformačných kanálov na Telegrame (tu, tu).

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 16. septembra 2022

V obdobnom kontexte video šíril prostredníctvom svojej FB stránky aj Marek Kurta, ktorý v súčasnosti kandiduje za primátora Prešova za krajne pravicové hnutie Republika.

Rovnaké video s obdobnými tvrdeniami sa v tomto čase šírilo aj medzi francúzskymi či poľskými používateľmi sociálnych sietí.

Video sa šírilo v nadväznosti po tom, ako von der Leyen 7. septembra vo vyhlásení o energetike navrhla opatrenia slúžiace na obmedzenie prudko stúpajúcich cien energií v Európe a potrestanie Moskvy za inváziu na Ukrajine, vrátane cenového stropu pre ruský plyn.

Predmetné video však nevzniklo na podporu úsporných energetických opatrení; v skutočnosti je takmer dva a pol roka staré a vzniklo v súvislosti s výzvou Svetovej zdravotníckej organizácie.

Video o správnom umývaní rúk počas pandémie Covid-19

Nahrávku sme hľadali pomocou nástroja InVID od AFP, ktorý ponúka možnosť spätného vyhľadávania obrázkov z videa.

Video sme dohľadali uverejnené 23. marca 2020 na YouTube kanáli  Európskej komisie s názvom: “Predsedníčka von der Leyen si umýva ruky v boji proti #COVID19.”

Ďalej sa v popise môžeme dočítať: “WHO spustila #SafeHands Challenge na zvýšenie povedomia o sile čistých rúk v boji proti koronavírusu. Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie, sa pripája k výzve.”

Rovnaké video bolo uverejnené ešte o deň skôr na oficiálnom účte von der Leyen na Twitteri.

 

Toto originálne video sa v tom čase šírilo aj v mnohých iných jazykoch, napríklad v nemčine či svahilčine.

Verzia videa, ktorá sa v septembri 2022 šírila so zavádzajúcimi tvrdeniami, je oproti pôvodnému videu o niečo kratšia. Niektoré verzie kratšieho videa obsahujú aj preškrtnutý hákový kríž, prvok, ktorý v originále prítomný nie je. Z originálu bol tiež odrezaný modrý rámček s anglickými titulkami o správnom hygienickom postupe pri umývaní rúk; pôvodné video poskytuje deväť písomných tipov, ako si správne umývať ruky, aby ste sa ochránili pred nákazou novým vírusom. Na konci pôvodného videa si môžeme prečítať „zachráňte životy, vyčistite si ruky“, logo Európskej komisie a rok 2020.

Porovnanie pôvodného videa z príspevku predsedníčky EK s viditeľnými anglickými titulkami v modrom rámčeku (vľavo) a zavádzajúceho FB príspevku zo septembra 2022 (vpravo). Červené označenie pridala agentúra AFP, vyhotovené 16. septembra 2022

Ako môžeme čítať v pôvodnom príspevku na Twitteri, von der Leyen v ňom “ďakuje Dr. Tedrosovi za nomináciu na výzvu #SafeHands”.

Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus spustil 13. marca 2020 medzinárodnú kampaň na podporu správneho umývania rúk (tzv. #SafeHands Challenge) ako jeden z jednoduchých spôsobov boja proti pandémii. Keďže vakcína proti vírusu v tom čase ešte nebola vyvinutá, správna hygiena bola spôsob, ako sa pred vírusom chrániť a spomaliť pandémiu.

 

Do výzvy šéfa WHO boli postupne nominované aj ďalšie známe osobnosti, celebrity, politici, aktivisti či svetoví lídri, vrátane pápeža Františka, Grety Thunberg či Billa Gatesa. Každý menovaný mal natočiť vlastné video a nominovať ďalších troch ľudí.

Predmetné video tak nemalo ukázať spôsob, akým šetriť vodou či energiami, ako uviedli používatelia sociálnych sietí v príspevkoch zo septembra 2022.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.