Scroll Top

Výber z diskusie Eduarda Hegera a Petra Fialu o ruskej agresii a medzinárodnej spolupráci

Zdroj Khalid Aljmman, pexels.com

Author(s): Demagog.sk

Z diskusie premiérov vyplýva, že vzťahy medzi Slovenskou a Českou republikou sú na nadštandardnej úrovni, nielen, čo sa týka spoločnej bezpečnostnej komunikácie, ale aj v rámci postoja k invázii na Ukrajinu. Diskusia prebiehala s ostrým zreteľom na faktickú správnosť zo strany oboch premiérov.

K ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky sa Heger vyjadril takto: „A tak ako bolo povedané aj v tej obrane, to je jasná ukážka práve tejto priateľského prístupu, že ja, keď som sa obrátil na Petra (pozn. Fialu), a vlastne náš minister obrany, či nám pomôžu s ochranou vzdušného priestoru, kým prídu stíhačky F-16 zo Spojených štátov, pretože sme ruské Migy už mali nefunkčné a už sme neboli schopní dostávať náhradné diely, odpoveď bola okamžite, samozrejme, veľmi radi a veľmi rýchlo sa to udialo v spolupráci aj s Poľskom.”

Česká republika pomáha ochraňovať vzdušný priestor Slovenska spolu s Poľskom, dôvodom je výmena ruských stíhačiek MiG-29 za americké F-16, ktorých dodanie sa omeškalo. Chronologicky prebiehali dohody o spolupráci a kroky k jej utuženiu nasledovne:

18. júna 2022 požiadal minister obrany Jaroslav Naď Česko o pomoc s ochranou nášho vzdušného priestoru. V rokovaniach prejavilo ochotu pomôcť aj Poľsko.

3. júla český premiér Fiala oznámil, že od 1. septembra 2022 budú české stíhačky chrániť slovenský vzdušný priestor. 

27. augusta bola na Leteckej základni Malacky – Kuchyňa podpísaná deklarácia o ochrane vzdušného priestoru Slovenskej republiky, ktorú budú od 1. septembra 2022 do 31. decembra 2023 zabezpečovať práve české a poľské vzdušné sily. Podľa deklarácie získava SR túto pomoc zadarmo, platiť bude iba za spotrebované letecké palivo v prípade, že bude niektoré zo spojeneckých lietadiel musieť reálne vzlietnuť.

Dôvodom, kvôli ktorému k pomoci došlo, je výmena stíhačiek MiG-29 za stíhačky F-16. Po dodaní stíhačiek bude Slovensko opäť schopné plnohodnotne obraňovať svoj vzdušný priestor. Stíhačky F-16 majú byť na Slovensko dodané s omeškaním až v roku 2024.

Stíhačky MiG-29 boli vyradené v auguste 2022, pri tejto príležitosti Minister obrany Jaroslav Naď uviedol: Pre SR (…) neexistuje žiadna perspektíva použitia techniky sovietskeho typu v budúcnosti. Táto technika nie je kompatibilná s našimi spojencami v NATO a nie je možné ju modernizovať, pričom jej prevádzkyschopnosť a bojaschopnosť je ovplyvňovaná nízkou spoľahlivosťou.

Fiala k ruským sankciám povedal: „Ale to je ropa, tie sankcie platia na ropu dovážanú po mori a naviac toto nie sú iba európske sankcie a to je mimoriadne dôležité, to sú sankcie, na ktorých sa dohodli ďalšie krajiny vrátane sedmičky, čo vlastne ten ich účinok znásobí, ale my sme prijali, myslím, že deväť balíčkov sankcií, ktoré sú myslím, že veľmi dobre cielené a v podstate nemajú v histórii obdoby a Rusko zasahujú a zasiahnu a môže hovoriť ruská propaganda, čo chce.”

Európska rada v júni 2022 prijala šiesty balík sankcií, ktorým sa okrem iného zakázal nákup, dovoz alebo presun ropy a určitých ropných výrobkov prepravovaných po mori z Ruska do EÚ. Obmedzenie platí od 5. decembra 2022 pre ropu a od 5. februára 2023 začne platiť aj pre rafinované ropné výrobky. Na sankciách na ruskú ropu a ropné produkty sa Európska únia dohodla aj s krajinami G7. 

Ku dnešnému dňu bolo prijatých celkom deväť balíčkov sankcií, pričom posledný bol prijatý 16. decembra 2022. Sankcie Západu a Európskej únie majú negatívny efekt na ruskú ekonomiku aj napriek tomu, že Rusko nezverejňuje všetky ekonomické ukazatele, alebo sú oprávnené dôvody na ich spochybňovanie. Pokles je evidentný v mnohých oblastiach ekonomiky s výnimkou exportu komodít, kde má Rusko vyššie príjmy kvôli stúpajúcim cenám.

Podľa analýzy Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) je rok 2022 pre ruské hospodárstvo nepriaznivý. Očakáva sa, že hrubý domáci produkt Ruska (HDP) do konca roka 2022 klesne o najmenej 3,4 % v tom najlepšom prípade a o 4,5 % v tom najhoršom prípade. Ruské hospodárstvo bude ďalej upadať aj v roku 2023. Podľa prognóz má jeho HDP medziročne klesnúť o 2,3 % v tom najlepšom prípade a o 5,6 % v tom najhoršom prípade.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.