Scroll Top

W Arabii Saudyjskiej pierwszy raz od stu lat spadł śnieg? To nieprawda

W Arabii Saudyjskiej pierwszy raz od stu lat spadł śnieg? To nieprawda - Featured image

Author(s): MAJA CZARNECKA / Nathan GALLO / AFP Polska / AFP Francja

Opady śniegu w Arabii Saudyjskiej nie są zjawiskiem niezwykłym. Według publikacji, które krążyły w mediach społecznościowych pod koniec lutego 2023 roku, w miesiącu tym „po raz pierwszy od prawie 100 lat” padał śnieg w tym regionie. Jako dowód do publikacji dołączone jest nagranie ukazujące dromadery na ośnieżonej pustyni. Publikacja ma przeczyć globalnemu ociepleniu, które w ostatnich dekadach spowodowane zostało przez działanie człowieka. Jednak twierdzenie to nie jest prawdą: nagranie, nakręcone w pobliżu miasta Tabuk, w północno-zachodniej części kraju, zostało wyemitowane już w 2021 roku. Śnieżne epizody, choć rzadkie na pustyni, nie są wyjątkowe w tym regionie – potwierdziła AFP Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), podkreślając, że nagłe fale zimna nie stanowią zaprzeczenia naukowego konsensusu w sprawie globalnego ocieplenia.

„W Arabii Saudyjskiej pierwszy raz od stu lat spadł śnieg.” – napisał 27 lutego 2023 użytkownik Facebooka zamieszczając krótkie nagranie z dromaderami na ośnieżonej pustyni.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany przez AFP 6 marca 2023 roku – AFP

To samo nagranie z podobnym opisem zamieścił 26 lutego inny polski użytkownik Twittera powołując się na publikację w języku angielskim z 25 lutego. Dwa dni wcześniej nagranie zamieścił francuskojęzyczny użytkownik Twittera, Silvano Trotta,  którego portal Conspiracy Watch demaskujący strony szerzące dezinformację określił jako zwolennika teorii spiskowych, między innym na temat epidemii Covid-19. Jego tweet z filmem podało dalej blisko 1.800 użytkowników.

W nagraniu widać jak śnieg pada na dwa dromadery, sfilmowane w środku nocy w zaśnieżonym, górskim, pustynnym terenie.

Niektórzy ironicznie pisali: „Klimat ociepla się ostatnio niemiłosiernie. Sytuacja jest krytyczna!!!”. Kwestionowali konsensus nauki w sprawie globalnego ocieplenia i sugerowali, że ten śnieżny epizod w regionie kojarzonym z bardzo wysokimi temperaturami stanowi zaprzeczenie dla naukowego konsensusu w sprawie globalnego ocieplenia.

Jednakże wideo nie zostało nakręcone w 2023 roku. Materiał został opublikowany w 2021 roku przez kilka mediów, które pokazywały opady śniegu w północnej Arabii Saudyjskiej, w pobliżu miasta Tabuk. Ponadto, wbrew temu, co twierdzi się w publikacjach, nie jest to pierwszy raz, kiedy kraj ten zanotował opady śniegu w ciągu ostatnich 100 lat, co potwierdziła AFP Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), i co również można zobaczyć na wielu archiwalnych zdjęciach.

Film nakręcony w 2021 roku

Dzięki odwrotnemu wyszukiwaniu obrazem za pomocą narzędzia Google Lens, odnaleźliśmy te same kadry z filmu w kilku artykułach opublikowanych już w lutym 2021 roku, m.in.na stronach  Arab News i Gulf Today 19 lutego 2021.

Wyniki z odwrotnego wyszukiwania obrazem za pomocą narzędzia Google Lens. Po prawej, strony internetowe, które zamieściły nagranie. Zrzut ekranu wykonany przez AFP 27 lutego 2023 roku – AFP

Z artykułów dowiadujemy się, że do opadów śniegu doszło na północnym zachodzie kraju, w pobliżu miasta Tabuk, w regionie o tej samej nazwie.

Nagranie zrobiło furorę w mediach społecznościowych i już wtedy sceptycy klimatyczni kwestionowali globalne ocieplenie.

Śnieg w Arabii Saudyjskiej? To nie jest „rzadkość” 

Niemniej jednak, tego typu epizody pogodowe wcale nie należą do rzadkich w niektórych regionach Arabii Saudyjskiej, zwłaszcza tych położonych w górzystym regionie w pobliżu granicy z Jordanią.

Podczas opadów śniegu w Tabuk w 2021 roku, rzecznik prasowy ambasady Arabii Saudyjskiej w Stanach Zjednoczonych, Fahad Nazer, w tweecie z 18 lutego roku, wyjaśnił, że ten rodzaj zdarzenia pogodowego „nie jest rzadki dla tego regionu”.

„Wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wszystkie części królestwa [Arabii Saudyjskiej] są gorące przez cały rok” –  napisał.

Zrzut ekranu z Twittera z odpowiedzią rzecznika prasowy ambasady Arabii Saudyjskiej w USA, Fahada Nazera, z 18.02.2021 r., wykonany przez AFP 27 lutego 2023 roku – AFP

Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) w mailu do AFP z 27 lutego potwierdziła tego typu zdarzenia pogodowe: „W Arabii Saudyjskiej zdarzały się w przeszłości, przed rokiem 2021, śnieżne epizody” – wyjaśnił przedstawiciel organizacji Omar Baddour.

„W zimie wtargnięcie zimnego powietrza z obszarów polarnych obejmuje również Bliski Wschód, w tym Liban, Syrię, Jordanię i okolice” – mówi meteorolog. „Niejednokrotnie, choć rzadko, może ono migrować dalej na południe do Arabii Saudyjskiej. Jeśli w powietrzu jest wystarczająco dużo wilgoci, a temperatura spada blisko zera, lub poniżej zera, może to prowadzić do opadów śniegu, nawet w regionie pustynnym” – napisał.

W ostatnich latach  wiele artykułów w międzynarodowej prasie opisywało opady śniegu w tym pustynnym regionie północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, podczas zim 2013-2014, 2016-2017, a nawet ostatnio w 2022 roku. AFP opublikowała zdjęcia tych opadów śniegu w zeszłym roku (poniżej).

Saudyjczycy piją kawę na śniegu w miejscowości Jabal al-Lawz, na zachód od miasta Tabuk 17 stycznia 2022 roku – IBRAHIM ASSIRI / AFP

Agencja turystyczna Arabii saudyjskiej podkreśla, że śnieg nie jest zupełnie całkiem „niespotykanym” zjawiskiem w tym kraju, a nawet promuje na swojej stronie takie zimowe atrakcje jak jazda na sankach w północnej Arabii Saudyjskiej .

„Biorąc pod uwagę iż śnieg w królestwie Saudów jest niecodzienny, jazda na sankach wydaje się być tym większą atrakcją zimową” – czytamy na stronie, na której agencja pokreśla że „opady śniegu nie są tak częste jak w innych krajach na świecie”.

Globalne ocieplenie: nie mylić pogody z klimatem

Region Tabuk rzeczywiście doświadczył śnieżnego epizodu na początku 2023 roku, czytamy w artykule opublikowanym przez Saudi Arab News 10 stycznia.

Jednak te nagłe fale zimna nie stanowią zaprzeczenia dla globalnego ocieplenia w tym regionie i kraju. Roczne temperatury w Arabii Saudyjskiej, a także w regionie Tabuk, stale rosną od początku XX wieku, jak wynika z danych Portalu Zmian Klimatycznych Banku Światowego (patrz poniżej).

Średnie roczne temperatury i pięcioletnie w Arabii Saudyjskiej, dane Banku Światowego, zrzut ekranu wykonany przez AFP 28 lutego 2023 roku – AFP
Średnie roczne temperatury i pięcioletnie w regionie Tabuk dane Banku Światowego, zrzut ekranu wykonany przez AFP 28 lutego 2023 roku – AFP

„Ogólnie rzecz biorąc, [te opady śniegu] nie przeczą temu, czego spodziewamy się w związku ze zmianami klimatycznymi” – mówi Omar Baddour. „W skali globalnej ekstremalnie niskie temperatury stają się rzadsze, ale nadal są rejestrowane i będą”.

Meteorolog zwraca również uwagę na to, że większe parowanie związane z ociepleniem oceanów może również prowadzić do występowania „większej wilgotności w atmosferze”, co ostatecznie może „sprzyjać” opadom śniegu.

Dlatego też nie należy mylić pogody z klimatem: klimat to całość zjawisk pogodowych występujących na określonym obszarze w dłuższym okresie, w przeciwieństwie do pogody, która opisuje bardzo krótkoterminowe warunki atmosferyczne. Różnicę wyjaśnia  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej  IMGW – PIB

W skali globalnej Światowa Organizacja Meteorologiczna ogłosiła 12 stycznia 2023 roku, że ostatnie osiem lat było „najcieplejszym okresem w historii świata”. Te obserwacje są zgodne z prognozami Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC), który od czasu powstania w 1988 roku ostrzega przed globalnym ociepleniem względem okresu przedindustrialnego.

Twierdzenia minimalizujące zjawisko globalnego ocieplenia klimatu, jak również odpowiedzialność jaką za wzrost temperatur ponosi ludzka działalność to częsty temat dezinformacji w mediach społecznościowych. AFP poddała weryfikacji niektóre fałszywe publikacje na te tematy w swoich artykułach w języku francuskim i polskim, m.in. o fałszywych mapach pogody oraz o sygnatariuszach „Światowej Deklaracji Klimatycznej”.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.