Scroll Top

Diskusia o návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase bola obmedzená, pripomienkové konanie bolo skrátené

2048px-Upside_down_Pyramid,_Bratislava_01

Author(s): Demagog.sk

Pri schvaľovaní návrhu zákona o Slovenskej televízii a rozhlase nebola dodržaná štandardná lehota pripomienkového konania. Ministerka kultúry, ktorá zákon predložila, sa nezúčastnila rozporových konaní k zákonu. Vláda sa nezúčastnila ani mimoriadneho mediálneho výboru Národnej rady SR k budúcnosti verejnoprávneho média, kam boli pozvaní aj členovia štrajkového výboru RTVS. Diskusia s odbornou aj laickou verejnosťou o návrhu zákona o STVR bola zásadne obmedzená. Poslanec Roman Michelko zavádza tvrdením, že návrh zákona o STVR prešiel plnohodnotým pripomienkovým konaním a diskusiou.

Roman Michelko v relácii O 5 minút 12 23. júna 2024 povedal: „Po štyroch mesiacoch neskutočných debát (pozn.: o zrušení RTVS a vytvorení STVR) boli viaceré, aj tuná na pôde verejnoprávnej televízie, aj na rôznych iných fórach diskusie, bolo pripomienkové konanie, ktoré malo alebo rozporové konanie, ktoré malo cez 360 pripomienok, vrátil sa ten zákon, diskutovalo sa to vnútri koalície, potom bolo jedno veľké stretnutie na ministerstve kultúry, bolo prvé čítanie, išlo to v štandardnom legislatívnom procese, nie v skrátenom, tzn. bola diskusia na výboroch, bola diskusia v pléne v prvom čítaní.”

Pripomienkové konanie k návrhu vládneho zákona o STVR, ktoré Michelko zdôrazňuje, sa síce uskutočnilo, jeho trvanie bolo však skrátené na minimálne obdobie. Podľa zákona má pripomienkové konanie trvať minimálne 15 pracovných dní, ak predkladateľ neurčí dlhšiu lehotu (.pdf, str. 10, Čl. 13, ods. 6). V prípade zákona o STVR prebiehalo iba sedem pracovných dní, od 11. do 19. marca 2024. Legislatíva umožňuje pripomienkové konanie v skrátenej forme iba v prípade mimoriadnych udalostí, medzi nimi napríklad vyhlásenie núdzového stavu, alebo ohrozenie ľudských práv (.pdf, str. 10,  Čl. 13, ods. 7). Po dobu skráteného pripomienkového konania k návrhu prišlo 327 pripomienok, vrátane 42 hromadných

Ak je pripomienka považovaná za zásadnú, predkladateľ/ka navrhovaného zákona jej musí vyhovieť, v opačnom prípade sa stane predmetom rozporu a musí byť prerokovaná.V prípade návrhu o zákone o STVR podala zásadnú pripomienku strana SaS spoločne so zástupcami kultúrnej obce, ktorá získala dohromady približne 11-tisíc podpisov. V pripomienke vyjadrili nesúhlas so zákonom ako celkom, ale aj s procesom jeho prijímania, vrátane skráteného pripomienkového konania. 

Rozporové konania na ministerstve kultúry sa ukončili 22. marca 2024. Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS), ktorá návrh na zrušenie RTVS podala, sa na rozporovom konaní so zástupcami hromadných pripomienok nezúčastnila. Prítomní boli len štátny tajomník Tibor Bernaťák a generálny tajomník ministerstva Lukáš Machala. Strana SaS sa po ukončení rozporového konania vyjadrila, že žiadny zo zásadných bodov nebol vládou akceptovaný. Samotné ministerstvo kultúry uviedlo, že navrhovaný zákon posunulo na rokovanie vlády aj napriek nevyriešeným rozporom. Vláda schválila návrh zákona na predloženie do parlamentu v apríli 2024. Spravila tak napriek napriek tomu, že podľa legislatívnych pravidiel vlády schválenie návrhu zákona predpokladá akceptovanie zásadných pripomienok (.pdf, str. 11, Čl. 14, par. 4). 

Ministerka kultúry a koaliční poslanci sa rovnako nezúčastnili ani mimoriadneho mediálneho výboru Národnej rady SR, kam boli pozvaní aj členovia štrajkového výboru RTVS. Na výbore, ktorý sa mal uskutočniť 18. júna 2024, mala prebehnúť diskusia o budúcnosti verejnoprávneho média.

Zákon môže byť v priamom rozpore s nariadením Európskej únie (EÚ) o slobode médií, ktorý nadobudne platnosť 8. augusta 2025. Situáciu ohľadom STVR preto inštitúcia podrobne sleduje.  Schválený zákon podpísal prezident Pellegrini 30. júna 2024. Podľa prezidenta zákon nezasahuje do slobody slova a je v súlade s medzinárodnými normami, ktorými je Slovensko viazané. Pellegrini zároveň vyzval vládu a parlament, aby zabezpečili súlad nového zákona s novým nariadením Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o slobode médií.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.