Scroll Top

Nagranie, na którym „żołnierze ukraińscy” terroryzują kobietę w samochodzie, zostało nagrane na terytorium kontrolowanym przez Rosję

Nagranie, na którym „żołnierze ukraińscy” terroryzują kobietę w samochodzie, zostało nagrane na terytorium kontrolowanym przez Rosję - Featured image

Author(s): Robert BARCA / MAJA CZARNECKA / Rossen BOSSEV / AFP Słowacja / AFP Polska / AFP Bułgaria

Nagranie pokazujące rzekomych ukraińskich żołnierzy terroryzujących podczas kontroli samochodowej kobietę z dzieckiem miało tysiące udostępnień w mediach społecznościowych od końca marca 2023 roku. Film miał pokazywać terror, z jakim spotykają się rosyjskojęzyczni mieszkańcy Ukrainy ze strony ukraińskich wojskowych. Jednak punkty orientacyjne widoczne w filmie umożliwiły dziennikarzom fact-checkingowym zlokalizować miejsce nagrania filmu i wykazać, że nakręcono go na terenach zaanektowanych przez Rosję we wrześniu 2022 roku. Jest zatem mało prawdopodobne, że żołnierze ukraińscy mogliby działać na tym obszarze.

Sytuacja pokazana jest z perspektywy kierowcy a całe zdarzenie miało zostać nagrane przez kamerkę samochodową zamontowaną na desce rozdzielczej. Widzimy, jak wojskowy pojazd typu SUV z ukraińską flagą i krzyżem Wehrmachtu, (emblematem wojskowym używanym w czasie II wojny światowym przez niemiecką armię )zatrzymuje samochód na pustej wiejskiej drodze. Uzbrojony mężczyzna w wojskowym mundurze i żołtymi paskami na mundurze podchodzi do pojazdu i upomina po ukraińsku kobietę za „wyprzedzenie konwoju” wojskowego. Słyszymy głos kobiety, która odpowiada mu po rosyjsku; żołnierz zwraca się do niej po nazwisku i nakazuje używać oficjalnego języka ukraińskiego zamiast rosyjskiego. Żołnierz obrzuca ją wyzwiskami po czym wraca do swojego pojazdu i wielokrotnie strzela z karabinu. Słyszymy krzyki przerażenia kobiety i płacz dziecka.

Nagranie było udostępnianie w wielu językach również po polsku na Facebooku ( 1, 2 ), Telegramie, Twitterze i TikToku z komentarzami mówiącymi, że pokazuje okrutne zachowanie ukraińskich żołnierzy. Podkreślano w nich, że rzekomy żołnierz zwraca się obraźliwie do kobiety i jej dziecka. We wpisach zauważyć można liczne błędy stylistyczne np. zwrot „rozstrzelali samochód” , sugerujący, że nie zostały napisane przez osoby dobrze znającej język polski.

Zrzut ekranu z Facebooka wykonany 7 kwietnia 2023 roku przez AFP

Nagranie udostępniło rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych, używając typowych dla rosyjskiej propagandy określeń o rzekomo rządzonej przez nazistów Ukrainie, które wielokrotnie obalaliśmy w naszych artykułach ( tutaj, tutaj,tutaj).

We wpisie rosyjskiego MSZ z 27 marca, napisanym po angielsku, czytamy: „Raz nazista, na zawsze nazista. W takim terrorze żyją Ukraińcy: widzą jak ukraińskie wojsko beszta i strzela do matki z dzieckiem na tylnym siedzeniu, nazywając ją «świnią» i «szumowiną» tylko za to, że… mówi po rosyjsku. Nie ma nazistów, mówią…” Post został później usunięty bez żadnego wyjaśnienia.

Zrzut ekranu z Facebooka, wykonany z fanpage’a rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych 27 marca 2023 roku przez AFP

Jak tylko film pojawił się w sieci, znane zespoły dziennikarzy śledczych, takie jak Bellingcat i Geoconfirmed, dokonały geolokalizacji filmu na podstawie widocznych w nim punktów orientacyjnych. Dziennikarze określili, że miejsce, gdzie film został nagrany, znajduje się tuż za kontrolowanym przez Rosję miastem Donieck, około 20 km na wschód od linii frontu z Ukrainą. Obszar ten znajduje się pod kontrolą prorosyjskich separatystów od kwietnia 2014 roku i został jednostronnie zaanektowany przez Rosję we wrześniu 2022 roku.

Zespół AFP analizował również wideo pod kątem geomarkerów, porównując obrazy z Google Earth, doszliśmy do tego samego wniosku. Ponadto ukraiński bloger udostępnił w internecie nagranie zarejestrowane z samochodu na tej samej trasie, z Doniecka do tego samego miejsca, i wykazał, że jest to to samo miejsce, które widać w analizowanym przez nas wideo. Dowiódł tym samym, że znajduje się ono po rosyjskiej stronie linii frontu.

Choć nie mogliśmy zweryfikować wszystkich okoliczności nagrania, w tym tego, kto jest autorem nagrania i kim są osoby biorące w nim udział, wszystkie dowody pochodzące od ekspertów od geolokalizacji i niezależnie potwierdzone przez AFP wskazują, że ten film został nagrany tuż za Makiejewką, na drodze z Doniecka.

Inne portale weryfikacyjne (Demagog.cz, Mythdetector.geStopfake.org) zwracały ponadto uwagę, że znakiem świadczącym że wideo zostało wyreżyserowane, jest ścieżka dźwiękowa, która wykazała szereg niespójności oraz obecność kamerki samochodowej na desce rozdzielczej, podczas gdy są one w Ukrainie zakazane. Ich zakaz obowiązuje od początku wojny i, jak czytamy w artykule ukraińskiej agencji informacyjnej Ukrinform, ma na celu zapobieganie ujawnianiu informacji o ruchach sił zbrojnych.

Najstarsze publikacje nagrania pochodzą z rosyjskich kanałów na Telegramie

Najstarsza publikacja nagrania, jaką znaleźliśmy w sieci pochodzi z rosyjskiego kanału na Telegramie „Dwa majori”. Tego samego dnia nagranie opublikowała ambasada Rosji w Wielkiej Brytanii na swoim koncie na Twitterze wraz z oznaczeniem. Tweet został oznaczony, że zawiera fałszywe informacje.

Najstarsza publikacja nagrania w języku polskim pojawiła się również 27 marca na kanale na Telegramie „News Front Polska”.

Film był publikowany w innych językach, m.in. po czesku, bułgarsku, rumuńsku,serbsku i niemiecku.

Inne śledztwa OSINT 

27 marca, w dniu kiedy film pojawił się w sieci, szef zespołu Bellingcat OSINT Eliot Higgins podał dokładną lokalizację i wyraził wątpliwości co do jego prawdziwości. Higins powoływał się na dochodzenie przeprowadzone przez portal GeoConfirmed, społeczności wolontariuszy, która specjalizuje się w geolokalizacji filmów publikowanych po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Jeszcze  tego samego dnia portal opublikował wątek, wskazując geolokalizację wideo na 47.977044, 37.953754, punkt znajdujący się pomiędzy Donieckiem a Makiejewką.

Użytkownik Twittera o nazwie Tatarigami_UA, przedstawiający się jako ukraiński oficer wojskowy w rezerwie, również opublikował wątek na ten temat i doszedł do tego samego wniosku. Inni, jak proukraiński PStyle0ne1, podawali te same dane mapy.

Krzyżowe sprawdzanie miejsca przez AFP 

Mimo że wideo jest niewyraźne i ma słabą rozdzielczość, AFP udało się odnaleźć widoczne w nagraniu charakterystyczne punkty krajobrazu widoczne na zdjęciach satelitarnych i lotniczych tego samego miejsca dostępnych na Google Earth. W naszej ocenie, miejsce to znajduje się na drodze między Donieckiem a Makiejewką,  około 20 km na wschód od linii frontu, na terytorium kontrolowanym przez Rosję.

Jak widać poniżej( w czerwonych kołeczkach), w pierwszych sekundach filmu widzimy dwa słupy elektryczne po prawej stronie drogi, jeden stojący prostopadle do drugiego:

Zrzuty ekranu z nagrania na których widać słupy elektryczne przy drodze (czerwone kółeczka) wykonane 30 marca 2023 roku przez AFP

Kilka sekund później w nagraniu możemy dostrzec biały słup po lewej stronie drogi (zielone kółeczko):

Zrzut ekranu z nagrania na którym widać biały słup po lewej stronie drogi (zielone kółeczko) wykonany 30 marca 2023 roku przez AFP

Potwierdziliśmy, że na zdjęciu lotniczym z Google Earth wykonanym 16 października 2021 roku te punkty są obecne :

Zrzut ekranu z Google Earth, słupy elektryczne zaznaczone na czerwono, biały słup zaznaczony na zielono. Wykonane przez AFP 30 marca 2023 roku

Oznaczenie czasu nagrania, które widoczne jest na ekranie w prawym dolnym rogu mówi, że zostało on zarejestrowane około godziny 12:18 czasu lokalnego (GMT+2) 24 marca 2023 roku. Na podstawie rejestrów meteorologicznych dla 24 marca dla Makiejewki, możemy stwierdzić, że słoneczna pogoda widoczna w nagraniu zgadza się pogodą dla tej miejscowości z tego dnia.

Również układ cieni widocznych w nagraniu wskazuje, że nagranie mogło zostać zarejestrowane w tym miejscu. Porównując zrzuty ekranu z nagrania z narzędziem online SunCalc, (aplikacja online z interaktywną mapą, która pokazuje ruchy słońca i fazy światła słonecznego w danym dniu w danej lokalizacji) możemy zobaczyć, że słońce świeci z południowego zachodu, a cienie rzucane w kierunku północno-wschodnim przez SUV-a lub przez jednego z mężczyzn na wideo w przybliżeniu odpowiadają kierunkowi wskazanemu przez to narzędzie dla wskazanego czasu:

Zrzut ekranu z filmu (po lewej), zrzut ekranu z narzędzia online Suncalc (po prawej). Kierunek cieni zaznaczony niebieską strzałką. Wykonane przez AFP w dniu 31 marca 2023 roku

Drugi film potwierdzający lokalizację

Szukając kolejnych dowodów, natrafiliśmy na nagranie opublikowane przez Anatolija Szarija  popularnego ukraińskiego youtubera znanego z prorosyjskich poglądów. W swoich filmach na YouTube często krytykuje prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zeleńskiego i rząd ukraiński. W przeszłości Szarij był oskarżony o zdradę stanu. W 2011 roku był przesłuchiwany w śledztwie w sprawie awantury w restauracji typu fast-food a w 2012 roku wyjechał z Ukrainy do UE. W 2019 roku zarejestrował partię polityczną o nazwie „Partia Szarija”, która została zakazana, podobnie jak kilka innych prorosyjskich frakcji, przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy w marcu 2022 roku, już po inwazji Rosji na Ukrainę.

28 marca 2023 roku Szarij opublikował na swoich kanałach na Telegramie YouTube wideo z materiałem nagranym z samochodu, który wyruszył z jednej z ulic Doniecka i dojechał aż do miejsca, które widoczne jest w analizowanym przez nas filmie z dwoma uzbrojonymi mężczyznami.

Ponieważ obie udostępnione wersje były wcześniej wyedytowane, a niektóre fragmenty filmu zostały w kilku miejscach wycięte, dlatego też  AFP zwróciła się bezpośrednio do blogera z prośbą o przesłanie pełnego nagrania, bez cięć. Przesłał je nam nas 30 marca. Wersja niewyeedytowana potwierdziła miejsce filmowania.

Drugi film rozpoczyna się w miejscu w którym samochód jedzie ulicą Komunistyczną (widok Streetview dostępny na Yandex Maps) w Doniecku, tuż obok supermarketu znajdującego się po lewej stronie ulicy i masztów z flagami po prawej:

Widok street view na ulicę w Doniecku z 2010 roku dostępny na Yandex Maps (po lewej), zrzut ekranu z nagrania Anatolija Szarijego (po prawej).

W ciągu kilkunastu minut możemy prześledzić całą trasę samochodu, najpierw ulicami Doniecka, aż do miejsca, w którym kręcono film z uzbrojonymi mężczyznami, jak to zaznaczyliśmy poniżej:

Na czerwno trasa oznaczona strzałkami od miejsca rozpoczęcia nagrania zarejestrowanego w nagraniu Szariji do miejsca nagrania z wiralnego filmu. Wykonane przez AFP 31 marca 2023 roku

Pod koniec nagrania przesłanego przez blogera widoczne są konary drzew, które są identyczne jak te, które widać w nagraniu z uzbrojonymi mężczyznami:

Porównanie konarów drzew przy drodze. Zrzut ekranu z wiralnego filmu (po lewej). Zrzut ekranu z nagrania Anatolijego Szariji (po prawej), w tym samym miejscu drogi. Zestawienie wykonane przez AFP 31 marca 2023 roku

Szarij potwierdził również AFP, że jego wideo zostało nagrane przez należącego do jego zespołu współpracownika w dniu 28 marca. W przesłanym przez niego wideo słychać, jak gospodarz lokalnego rosyjskiego radia Majak mówi: „ Wczoraj było święto narodowe Gwardii Narodowej Federacji Rosyjskiej”. Święto to było rzeczywiście obchodzone 27 marca 2023 roku.

Strefa poza kontrolą wojsk ukraińskich

Od czasu rozpoczęcia przez Federację Rosyjską w lutym 2022 roku inwazji na Ukrainę,  strefa ta pozostaje pod kontrolą Rosji.

Jednak punkty orientacyjne widoczne w filmie umożliwiły dziennikarzom fact-checkingowym zlokalizować miejsce nagrania filmu, który nakręcono na terenach zaanektowanych przez Rosję we wrześniu 2022 roku. Jest zatem mało prawdopodobne, że żołnierze ukraińscy mogliby działać na tym obszarze.

Mapa ukazująca sytuację w Ukrainie w dniu 24 marca 2023 roku o godzinie 0800 GMT – AFP

Najkrótsza odległość w linii prostej, między linią frontu pod koniec marca 2023 roku a miejscem, w którym nagrano film, wynosi zaledwie 20 kilometrów.

Zrzut ekranu z liveuamap.com wykonany 30 marca 2023 roku

Wniosek: dzięki geolokalizacji nagrania udało nam się ustalić, że terytorium, na którym zostało ono zarejestrowane, nie znajduje się obecnie pod kontrolą Sił Zbrojnych Ukrainy, a także nie było pod kontrolą Ukrainy od co najmniej dziewięciu lat.  Byłoby zatem bardzo mało prawdopodobne, żeby wojska ukraińskie mogły prowadzić działania w tej strefie.

Fact Checker Logo
Pierwotnie opublikowane tutaj.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.