Scroll Top

Prehnaná interpretácia článku CNN: Bádateľ zavádza o údajných snahách WEF utratiť milióny domácich zvierat

WEF

Author(s): Katarína Drevená, Infosecurity.sk

Stránka Bádateľ dezinformuje o údajnej iniciatíve Svetového ekonomického fóra, v rámci ktorej majú byť utratené milióny domácich zvierat. Ako dôkaz predkladá článok, ktorý ponúka riešenia, ako eliminovať negatíva spôsobujúce klimatické zmeny. Eutanázia zvierat nebola ani raz spomenutá.

Portál Badatel.net zverejnil 3. januára 2023 dezinformačný článok s názvom „WEF chce utratiť milióny domácich mačiek a psov v rámci boja proti klimatickým zmenám“.

Svetové ekonomické fórum (WEF) údajne spustilo novú iniciatívu, ktorá „vyzýva na utratenie miliónov mačiek a psov na celom svete v snahe znížiť „uhlíkovú stopu“, ktorú tieto zvieratá vytvárajú v dôsledku jedenia mäsa“. WEF vraj plánuje zaviesť „medzinárodnú direktívu“, ktorá bude od majiteľov domácich zvierat požadovať, aby ich utratili.

Podľa článku dostali už aj médiá príkaz, aby nabádali ľudí na takéto krajné riešenia. Tie už údajne začali šíriť myšlienky, že „v snahe bojovať proti klimatickým zmenám“ by bolo vhodné, keby vyhladovali svojich domácich miláčikov na smrť“.

Bádateľ neposkytol žiadny dôkaz o tom, že WEF spustilo takúto iniciatívu. Tvrdenie sa snaží podložiť prostredníctvom článkov zverejnených na stránkach spravodajských televíznych spoločností CNN a Bloomberg, ako aj slov herečky Emmy Thompsonovej. Autori príspevkov ani americká herečka v skutočnosti nepovedali, že domáce zvieratá by mali byť utratené.

Manipulačná technika podsunutý argument

Autor dezinformačného článku sa primárne opiera o manipulačnú techniku známu ako slamený panák alebo podsunutý argument. Tá spočíva v úmyselne nesprávnej interpretácii myšlienok odprezentovaných v článku od CNN. Čitateľovi ich podáva v značne prehnanej verzii, voči ktorej sa následne vymedzuje.

Článok publikovaný na CNN hovorí o tom, že domáce zvieratá prispievajú ku klimatickej kríze, avšak zameriava sa skôr na možnosti, ako ich negatívny vplyv znížiť. Zlý účinok majú najmä kvôli strave bohatej na mäso, ktorá prispieva k ich uhlíkovej stope. Na výrobu krmiva pre domáce zvieratá sa totiž spotrebuje veľké množstvo energie, pôdy a vody a uvoľňuje sa obrovské množstvo plynov, ktoré otepľujú planétu.

Autorka na CNN však jasne píše, že „rozlúčka s najlepšími priateľmi nie je riešením“ a že domáce zvieratá sú v životoch ľudí potrebné, keďže „majú merateľný pozitívny vplyv na naše fyzické zdravie a duševnú pohodu“. Pre tých, ktorým však nie je zmena klímy ľahostajná, ponúka tipy, ako zredukovať negatívne dopady. Medzi ne napríklad patrí nákup psieho krmiva bez alebo s nižším obsahom mäsa, využívanie biologicky rozložiteľných vreciek na výkaly, menej hračiek a pod.

V príspevku však čitateľom nebolo žiadnym spôsobom naznačené, že by mali začať utracovať domáce mačky a psy.

Článok od Bloombergu a slová Emmy Thompsonovej boli vytrhnuté z kontextu

Ako podporný argument na tézu, že globálne elity chcú vyzabíjať domáce zvieratá, využil Bádateľ článok zverejnený na stránke Bloomberg. V ňom autorka čitateľom radí, ako ušetriť peniaze v čase inflácie. Jedným z tipov je napríklad dvakrát si premyslieť nákladné lekárske zákroky pre domáce zvieratá, ako je napríklad chemoterapia, ktorú ani mnohí vedci neodporúčajú. Negatívny postoj zastávajú najmä kvôli etickým dôvodom, ako je predlžovanie života zvieratám, ktoré trpia silnými bolesťami. Bádateľ však túto radu úmyselne dezinterpretoval tvrdením, že globálne elity vyzvali „majiteľov domácich zvierat, aby nechali svojich miláčikov zomrieť v boji proti inflácii“.

V neposlednom rade sú slová Emmy Thompsonovej o tom, že by ľudia mali jesť svoje domáce zvieratá, vytrhnuté z kontextu. V roku 2019 herečka v Londýne v satirickej predpovedi počasia pre BBC počas protestu Extinction Rebellion (Vzbura proti vyhynutiu) v Londýne povedala: „Trendy klimatickej krízy ukazujú zvýšenú pravdepodobnosť teplejších a vlhkejších zím a horúcich a suchších letných období spolu s nárastom frekvencie a intenzity extrémov. Radšej sa teplo zabaľte, urobte si zásoby potravín a nezabudnite, že v priemernom domácom zvierati je prekvapivé množstvo bielkovín.“ Táto „rada“ bola zjavne sarkastická a mala slúžiť na zdôraznenie, ku akým katastrofám ľudstvo kvôli globálnemu otepľovaniu smeruje.

WEF nevyzvalo na utratenie domácich zvierat

WEF nikdy nevytvorilo oficiálnu politiku ani žiadnym spôsobom nevyzvalo ľudí, aby začali vykonávať eutanáziu na svojich domácich zvieratách. Fact-checkingový portál Logically skontroloval oficiálne konto WEF na Twitteri, ako aj internetový archív, nenašiel však žiadne náznaky, že by bol takýto tweet zverejnený. Podľa niektorých správ mala byť totiž údajná výzva WEF publikovaná na tejto sociálnej sieti.

Okrem evidentne vymysleného tvrdenia, že WEF sa chystá utratiť milióny domácich zvierat, využil Bádateľ vo svojom príspevku aj ďalšie manipulačné techniky. Jednou z nich je astroturfing, čo je snaha o vyvolanie falošného dojmu silnej podpory určitého postoja. Bádateľ tvrdí, že údajná navrhovaná politika sa stretla s veľkým pobúrením zo strany skupín za práva zvierat a majiteľov domácich zvierat. Takáto zvýšená miera odporu však nebola zaznamenaná, a to primárne preto, že správa je vymyslená.

Bádateľ celý svoj článok ukončuje konšpiračnou teóriou, že globálne elity na čele s WEF sa proti ľudstvu sprisahali a chcú ho zotročiť. Autor tiež bez akýchkoľvek dôkazov tvrdí, že „globalisti“ sa usilujú o depopuláciu, zatiaľ čo mainstreamové médiá cenzurujú pravdu, aby ľudia nemali čas reagovať. Článok nakoniec dodáva: „Všetky návrhy WEF majú jedno spoločné: dehumanizujú nás, degradujú nás a zosmiešňujú nás. Sú navrhnuté tak, aby vzali ľuďom všetky radosti života a spôsobili maximálnu bolesť.“ Takéto konšpirácie však nie sú novinkou, stali sa povinnou súčasťou každého článku na stránke Badatel.net.

Bádateľ sa snaží vyvolať nedôveru v elity a medzinárodné organizácie

Portál Bádateľ je na Slovensku dlhodobo známy propagovaním dezinformácií a konšpirácií. Stránka šíri konšpiračné a dezinformačné články, ktorých cieľom je vyvolať nedôveru v politický systém, vládnucich politikov a medzinárodné organizácie. Bádateľ je zaradený medzi stránky s problematickým obsahom v databáze Konšpirátori.sk na základe hodnotenia nezávislej komisie.

Web obsahuje podľa konzorcia odborníkov materiály podvodného a šarlatánskeho charakteru a šíri dezinformačné správy a lživú propagandu. Informácie nachádzajúce sa na stránke môžu mať potenciálne vážnejšie politické, ekonomické a zdravotné dôsledky.

Článok zverejnený na Badatel.net bol prevzatý z konšpiračného webu News Punch. Ten bol stránkou Media Bias/Fact Check vyhodnotený ako pochybný zdroj, a to na základe propagácie extrémne pravicových konšpiračných teórií a pseudovedeckých dezinformácií. Ide o jeden z najviac zdiskreditovaných zdrojov na internete.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.