Vládou podporovaná očkovacia kampaň v Rusku pokračuje, napriek virálnym príspevkom a článkom, podľa ktorých vraj ruský prezident Vladimir Putin nariadil likvidáciu všetkých vakcín proti ochoreniu Covid-19 v krajine. Príspevky sú v skutočnosti prekladom falošného článku uverejneného začiatkom marca na americkej webovej stránke známej šírením dezinformácií. Podľa ruskej vládnej webovej stránky a tlačovej agentúry TASS ministerstvo zdravotníctva naďalej propaguje ruskú vakcínu Sputnik V, pričom neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by sa ruskí predstavitelia snažili zničiť ruské zásoby vakcín. Agentúra AFP overila, že v Rusku je stále možné objednať sa na termín očkovania. Počet prípadov infekcie vírusom HIV, ktorý sa v nepravdivých príspevkoch spomína v súvislosti s vakcínami, v Rusku oproti rokom 2020 či 2019 klesol. V ruských médiách sa taktiež nespomínajú „popravy 130 vedcov“ na Putinov príkaz.
„Putin prikázal zničiť všetky vakcíny Covid-19 v Rusku,“ píše sa v nadpise textu zverejnenom 6. marca 2023.
Nadpis textu je v slovenčine, zbytok textu je však v češtine. Píše sa v ňom, že ruský prezident Vladimír Putin „nariadil zničenie všetkých zásob vakcíny Covid-19“, pričom sa vraj odvolával na súvislosť medzi vakcínou a „náhlym nárastom počtu nakazených vírusom HIV u očkovaných osôb“.
Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 21. marca 2023
Podobné tvrdenia sa objavili aj v poľštine, angličtine či gréčtine.
Text je v skutočnosti prekladom článku, ktorý 4. marca uverejnila webová stránka Real Raw News a ktorý je aj na konci textu uvedený ako zdroj. Táto stránka pravidelne šíri nepravdivé informácie a sama o sebe oznamuje, že jej texty obsahujú „humor, paródiu a satiru“.
Vedecké autority odmietli nepodložené fámy, podľa ktorých vraj vakcíny na ochorenie Covid-19 prenášajú vírus HIV, s tvrdením, že ide len o „šírenie strachu“ a zdôraznili, že prínosy očkovania výrazne prevyšujú jeho riziká.
Ruská podpora očkovania
Na oficiálnych stránkach ruského prezidenta alebo ruskej vlády sa k 21. marcu 2023 neobjavilo žiadne vyhlásenie o likvidácii vakcín proti koronavírusu. Vyhľadávanie na stránke štátnej tlačovej agentúry TASS v ten istý deň tiež neprinieslo žiadne relevantné dôkazy o takýchto tvrdeniach.
Naopak, Rusko naďalej odporúča očkovanie proti ochoreniu Covid-19, ako sa uvádza aj na oficiálnej ruskej webovej stránke o vakcínach proti covidu s názvom „Stop Koronavírus“.
V tomto článku uverejnenom na spomínanej stránke 6. marca, ktorý ako zdroj cituje agentúru TASS, sa uvádza: „Obe dávky vakcíny proti koronavírusu sú k dispozícii na všetkých očkovacích miestach v Moskve; bez objednania sa môžete dať zaočkovať v GUM aj v Troickej mestskej nemocnici.“
Okrem toho agentúra AFP nezávisle overila, že objednať sa na termín očkovania je stále možné aj prostredníctvom webového portálu Gosuslugi.ru, ako je vidieť na screenshote z tohto webu s voľnými termínmi:
Snímka webu gosuglugi.ru vyhotovená agentúrou AFP 13. marca 2023, na ktorej vidno voľné termíny očkovania proti ochoreniu Covid-19, ktoré sú k dispozícii na jednej z moskovských kliník.
Podľa oficiálnych informácií o koronavíruse v Rusku „sa nechalo proti koronavírusu aspoň raz zaočkovať 73 miliónov ľudí“.
Dňa 5. marca, tj. na druhý deň po uverejnení článku na portáli Real Raw News, ruské ministerstvo zdravotníctva zverejnilo príspevok na Telegrame, v ktorom propagovalo očkovanie s tým, že účinne chráni pred ťažkou formou covidu.
Agentúra TASS 4. marca tiež informovala, že v Kaliningradskej oblasti sa obnovila činnosť očkovacích miest, ktoré boli zatvorené pre nedostatok vakcín.
V Rusku sa na očkovanie proti ochoreniu Covid-19 používajú štyri hlavné vakcíny: Sputnik V (zavedená v auguste 2020), EpiVacCorona, CoviVac a Sputnik Light.
Napriek snahe Kremľa propagovať svoju očkovaciu látku Sputnik V je medzi Rusmi rozšírený skepticizmus voči očkovaniu. Podľa dát dostupných na stránke Gogov dostalo k 21. marcu 2023 dve dávky vakcíny Covid-19 len 54.4 % obyvateľov krajiny.
Medzi HIV a vakcínou proti covidu nie je súvislosť
V decembri 2022 ruský minister zdravotníctva Michail Muraško uviedol, že počet nových prípadov HIV dosiahol v roku 2021 takmer 59 000, čo podľa neho predstavuje pokles o 2% oproti roku 2020 a o 20 000 prípadov menej ako v roku 2019.
Zástupca Agentúry pre zdravotný dohľad (Rospotrebnadzor) Vadim Pokrovskij pre ruskú televíziu RBK uviedol, že počet nových prípadov HIV by v roku 2022 mohol dosiahnuť najmenej 60 000. Podľa článku, v ktorom je Pokrovskij citovaný, je to spôsobené najmä príchodom obyvateľov vysídlených do Ruska v dôsledku konfliktu na Ukrajine.
Medzi vakcínami proti ochoreniu Covid-19 a ochorením AIDS neexistuje žiadna súvislosť, čo pre agentúru AFP už v minulosti vysvetlili odborníci v rámci iného fact-checkingového článku.
„Neexistujú absolútne žiadne vedecké dôkazy o tom, že vakcíny proti ochoreniu Covid-19 spôsobujú AIDS,“ povedal 7. februára pre agentúru AFP Malik Peiris, vedúci katedry virológie na Hongkonskej univerzite.
Agentúra AFP v minulosti vyvrátila aj tvrdenia, ktoré spájali AIDS s posilňovacími očkovacími dávkami proti ochoreniu Covid-19.
V nepravdivom texte sa spomína aj to, že vraj „Putin tiež nariadil popraviť 130 vedcov zodpovedných za vytvorenie vakcín Sputnik“.
Agentúre AFP sa nepodarilo nájsť žiadnu relevantnú správu o údajnej „poprave 130 vedcov“ v Rusku. O niečom takom neinformovali ani žiadne ruské médiá. Agentúra AFP tak nebola schopná tieto tvrdenia nezávislo potvrdiť.
Riaditeľ Gamalejovho inštitútu Alexander Gintsburg, ktorý je zodpovedný za výskum a vývoj vakcíny Sputnik V, sa pravidelne objavuje v ruských médiách. V decembri 2022 poskytol rozhovor agentúre Interfax.
Zdrojom konšpiračných teórií sa však stala smrť vedca Andreja Botikova, ktorý bol podľa časopisu Newsweek jedným z 18 vedcov, ktorí sa podieľali na výskume a vývoji vakcíny Sputnik V.
Podľa ruského Vyšetrovacieho výboru, ktorý má na starosti závažné trestné prípady, Botikova u neho doma uškrtil počas hádky 29-ročný muž opaskom 2. marca. Údajný páchateľ bol následne rýchlo zatknutý, k činu sa priznal a podľa Vyšetrovacieho výboru bol už v minulosti odsúdený za závažný trestný čin.