Scroll Top

Toto nie sú oficiálne predvolebné Ficove bilbordy, Smer ich označil za „hoax“

Toto nie sú oficiálne predvolebné Ficove bilbordy, Smer ich označil za „hoax“ - Featured image

Author(s): Robert BARCA / Matus KRCMARIK / AFP Slovensko

Mesiac pred parlamentnými voľbami na Slovensku sa na sociálnych sieťach začali šíriť fotografie údajných vonkajších reklamných pútačov strany Smer s jej predsedom a bývalým premiérom Robertom Ficom. Na jednej z nich sa píše „Ukrajinský fašizmus neprejde“, na druhej je výzva, aby NATO prestalo vyzbrojovať Ukrajinu. Agentúre AFP sa však podarilo vystopovať, že jedna z reklamných plôch na obrázkoch sa nachádza v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev, pričom fotografia použitá na oboch plagátoch bola pôvodne vyhotovená pre májový rozhovor pre slovenské médiá. Vlastníci práv fotografie uviedli, že fotografia nebola ďalej predaná na iný účel. Niektorí používatelia pôvodne šíriaci fotografie uviedli, že citylight sa nachádza v Bratislave, ale na magistráte agentúre AFP povedali, že nespoznávajú typ citylightu ani dopravných stĺpikov, ktoré sú na fotografiách vidieť. Hoci sa slogany na plagátoch do istej miery podobajú na vyhlásenia Fica a ďalších členov Smeru, strana popiera, že by takéto bilbordy inštalovala a označila ich za „hoax“.

Podľa zistení AFP sa dve fotografie s údajnou vonkajšou reklamou slovenskej politickej strany SMER-SSD začali objavovať 30. augusta 2023 po 11. hodine v telegramovej skupine Українці в Словаччині (Ukrajinci na Slovensku, pozn. red.).

Na prvom obrázku je bilbord s podobizňou predsedu strany Smer a bývalého premiéra Roberta Fica zdanlivo pod stĺpom elektrického vedenia. Údajný bilbord s logom strany a sloganom „Ukrajinský fašizmus neprejde“ zverejnil v telegramovej skupine používateľ s menom „Лариса“ spolu s popisom v ruštine: „Chlapi, neprekáža niekomu, že sa v okolí Bratislavy začali objavovať takéto bilbordy? Existuje nejaká (oficiálna inštitúcia), na ktorú by sa dalo v tejto veci obrátiť?“

Snímka telegramového príspevku vyhotovená AFP 6. septembra 2023

V reakcii na príspevok používateľa Laриса zverejnil ďalší používateľ, tentokrát s prezývkou „TrueMan“, druhú fotografiu s pouličnou reklamou s Ficom, logom strany a sloganom „NATO, prestaň vyzbrojovať kyjevský režim!“. Užívateľ k nemu pridal k nemu aj nápis v ukrajinčine: „A tu je, mimochodom, ešte jeden. Videl som ho neďaleko centra.“

Snímka telegramového príspevku vyhotovená AFP 6. septembra 2023

Obaja vyššie uvedení používatelia Telegramu sa pripojili k tejto skupine v ten istý deň, 30. augusta, a príslušné príspevky boli ich jedinými príspevkami v danej skupine.

O niekoľko hodín neskôr sa začali rovnaké fotografie šíriť z ukrajinských zdrojov na sociálnej sieti X (predtým známy ako Twitter) spolu s tvrdeniami, že „podľa očitých svedectiev našich odberateľov sa takéto bilbordy začali objavovať v slovenskom hlavnom meste“. Podobné tvrdenia boli zverejnené aj na facebookovej stránke zameranej na Ukrajinu. Obrázky údajných bilbordov sa objavili tiež na ukrajinských spravodajských weboch (napríklad tu).

Obrázok sa stal virálnym najmä medzi českými používateľmi sociálnych sietí. Tento príspevok na sieti X, ktorý zverejnil populárny účet „Dárek pro Putina“, dosiahol viac ako 180-tisíc zobrazení, hoci účet na druhý deň priznal, že „ide zrejme o fotomontáž“.

Snímka príspevku s falošným bilbordom na sieti X vyhotovená AFP 4. septembra 2023

Tvrdenia o falošných pútačoch sa šírili aj na Facebooku, a to nielen v češtine (tu alebo tu), ale aj v slovenčine a angličtine (tu, tu). Tvrdenie zdieľal český europoslanec Tomáš Zdechovský.

Citylight nie je v Bratislave

Podľa viacerých príspevkov a médií sa mali  akéto plagáty strany Smer objaviť v Bratislave. Po preskúmaní slovenských sociálnych sietí a médií sa nám však nepodarilo nájsť žiaden vizuálny dôkaz z iných uhlov pohľadu alebo videonahrávok, ktorý by naznačoval, že boli v meste skutočne umiestnené.

Aj keď sa nám nepodarilo vystopovať fotografiu s väčším billboardom pod elektrickým stĺpom, pomocou vizuálnych prvkov viditeľných na obrázku sme lokalizovali fotografiu menšieho citylightu do ukrajinsk-ho Kyjeva.

Pri analýze prvkov pozadia na snímke citylightu sme si všimli dopravné stĺpiky pod ním, vozovku za ním, výrazné kruhové čierne zábradlie, vysoký topoľ a malú časť fasády viditeľnú na pravej strane:

Stĺpiky označené modrou farbou, čierne zábradlie zelenou farbou, fasáda hotela Hilton žltou farbou, topoľ ružovou farbou, vyhotovené AFP 7. septembra 2023

Pomocou satelitných snímok, ako aj Street View snímok v Google Maps a Yandex Maps; a tiež preskúmaním videí nahraných používateľmi na Youtube tu alebo tu (archívne odkazy tu, tu) sme identifikovali totožné prvky ako na obrázku pred stanicou metra Univerzita (Унiверситет) na bulvári Tarasa Ševčenka v Kyjeve (archívny odkaz). Fasádu viditeľnú na pravej strane sme priradili k jednej z budov hotela Hilton:

Snímky z Google Maps (oba horné obrázky), snímky z videí na YouTube (dolné obrázky), farebné označenia pridané AFP, vyhotovené 7. septembra 2023

Veľmi podobnú prázdnu maketu rovnakého citylightu, ktorá bola určená na prezentáciu reklamných návrhov v jednej z online fotobánk, sme našli aj o niekoľko desiatok metrov ďalej na tej istej ulici. Na fotografii vidno napríklad rovnaké dopravné stĺpiky s červeným pruhom.

Pri bližšom pohľade na detaily fotografie údajného citylightu strany Smer sme si všimli nezrovnalosti v odrazoch skleného panelu na citylighte. Napríklad v tmavom ráme a na bielom pozadí vidíme odrazy elektrického vedenia a schodov (na obrázku nižšie sú označené zelenými šípkami), ktoré však postupne miznú na Ficovej tvári a miznú celkom náhle na červenom poli obsahujúcom slogan (označené zelenými obdĺžnikmi). Takéto stopy naznačujú, že obrázok bol vytvorený v grafickom editore, napríklad vo Photoshope.

Porovnanie nekonzistentných odrazov na fotografii citylightu vyhotovené AFP 7. septembra 2023

Pôvodnú fotku nikto neodkúpil

Pokiaľ ide o Ficovu pôvodnú fotografiu použitú na oboch údajných reklamných pútačoch, našli sme ju v článku na webe Pluska.sk v článku z 24. mája 2023 (archívny odkaz). Ako vidno nižšie, Fico nielenže zaujal identickú pózu a má rovnaký výraz, ale aj ďalšie detaily poukazujú na to, že ide o tú istú fotografiu – mimika okolo očí, zakrivenie goliera košele, tvar vreckovky, tiene, ktoré vrhá jeho sako, a záhyby na košeli.

Porovnanie snímky z webu Pluska.sk (vľavo) a jedného z falošných bilbordov (vpravo), značky identických prvkov pridané AFP, vyhotovené AFP

Fotografia vznikla 23. mája 2023 počas nahrávania diskusnej relácie spoločnosti News and Media Holding „Karty na stôl“, čo potvrdil agentúre AFP v telefonickom rozhovore 5. septembra 2023 Martin Domok, vedúci vizuálneho oddelenia spoločnosti News and Media Holding. Vyhotovil ju fotograf Emil Vaško, ako sa uvádza v metadátach fotografie, ktoré vydavateľstvo poskytlo agentúre AFP.

Snímka fotografie a jej metadáta, ktoré agentúre AFP poskytla spoločnosť News and Media Holding

Fotografia vznikla pred natáčaním relácie a v miestnosti nebol žiaden iný fotograf, ktorý by mohol urobiť identické zábery, potvrdil Domok.

Vydavateľstvo ponúka fotografiu aj prostredníctvom siete Profimedia, ale jeho zástupkyňa pre Česko a Slovensko Karolína Sýkorová 5. septembra 2023 v telefonickom rozhovore pre agentúru AFP potvrdila, že fotografiu nikomu nepredali.

Snímka webu Profimedia s podobizňou Roberta Fica, ktorú agentúre AFP poskytla spoločnosť Profimedia

K fotografii Roberta Fica sa na webe Profimedie dostanú len zákazníci agentúry, ostatní návštevníci uvidia túto stránku.

Smer hovorí o „hoaxe“

Oslovili sme bratislavský magistrát, či by sa mohol vyjadriť k prvkom na fotografii citylightu a okolitej ulice. Zuzana Stredanská z oddelenia komunikácie a marketingu agentúre AFP v e-maile z 5. septembra 2023 napísala, že „citylighty v Bratislave vyzerajú trochu inak“. „Rovnako nespoznávame ani parkovacie stĺpiky,“ uviedla.

Strana Smer tiež poprela, že by si objednala alebo nasadila takéto reklamné nosiče. „Nie, je to hoax,“ reagovala na otázku agentúry AFP e-mailom otázku Ľubica Končalová z tlačového oddelenia strany.

Súčasné kampaňové billboardy Smeru obsahujú iný typ písma, fotografie i slogany (príklady z fotogalérie Topky.sk a Pravda.sk) než tie, ktoré sa šírili na sociálnych sieťach.

Skutočné slová Fica a Smeru o Ukrajine

Hoci Smer uviedol, že plagáty nie sú jeho dielom, heslá na nich použité sú konzistentné s tým, čo Robert Fico hovoril na predvolebných mítingoch. Napríklad na mítingu v Topoľčanoch (video z facebookovskej stránky nitrianskej pobočky strany z 30. augusta 2023 archivované tu) líder strany sľúbil, že ak bude Smer po voľbách súčasťou novej vlády, nepošle na Ukrajinu žiadne zbrane.

„Smer v prípade účasti vo vláde nebude vyzbrojovať Ukrajinu, nebudeme tam posielať žiadne zbrane. Sme pripravení Ukrajine pomáhať humanitárne. Rovnako oznamujeme, že nebudeme súhlasiť s členstvom Ukrajiny v NATO,“ povedal Fico na mítingu (na nahrávke od 20:21).

Slovensko bolo jednou z prvých krajín, ktoré darovali ukrajinským ozbrojeným silám systém protivzdušnej obrany aj stíhačky. V súčasnosti je Slovensko jedným z najväčších podporovateľov Ukrajiny (v porovnaní s HDP) v rámci Európy a za spoľahlivého partnera Ukrajiny ho považujú aj jeho spojenci a medzinárodné médiá.

V čase 22:45 na nahrávke Fico zopakoval ruské naratívy, keď povedal, že „vojna sa začala v roku 2014, keď ukrajinskí nacisti a fašisti začali zabíjať ruských občanov na Donbase a v Luhansku“. „Môžeme ukázať celému svetu vyvraždené deti, vyvraždené rodiny, vyvraždených civilistov. Áno, prišla nejaká odpoveď, my s ňou nesúhlasíme. Veci by sa mali riešiť diplomaticky, preto sme odsúdili vojnový zásah. My však nemáme svet čierobiely, želáme si, aby Slovensko malo v budúcnosti dobré vzťahy s Ukrajinou aj Ruskou federáciou,“ povedal Fico.

Vo svojom prejave v Topoľčanoch Fico tiež vyhlásil, že jeho strana nepodporí žiadne ekonomické sankcie voči Rusku, avšak podľa predchádzajúcich vyhlásení (napríklad tu) strana podporuje vstup Ukrajiny do Európskej únie.

V prieskume agentúry Focus z augusta 2023 sa Smer umiestnil na prvom mieste s 20 percentami hlasov rozhodnutých voličov.

Nepravdivé tvrdenia o Ukrajine

Fico nie je v strane jediným členom, ktorý sa takto vyjadril. Napríklad podpredseda Smeru Juraj Blanár v diskusii RTVS v júni 2023 (archívny odkaz) povedal, že „14 000 ľudí bolo zavraždených armádou Ukrajiny na Donbase, ktoré sa diali od 2014 do 2022“. Toto tvrdenie v minulosti vyvrátila agentúra AFP, a následne aj web Demagog.sk. Podľa oficiálnych údajov OSN od 14. apríla 2014 do 31. decembra 2021 zahynulo na Donbase v dôsledku ozbrojeného konfliktu 14 200 až 14 400 ľudí. Medzi nimi je 3 404 civilistov, 4 400 príslušníkov ukrajinských ozbrojených síl a približne 6 500 členov milícií, ktoré bojovali na strane proruských separatistov.

Tvrdenie, že ruskojazyčná menšina je na Ukrajine dlhodobo utláčaná, spochybňuje vláda aj mnohí rusky hovoriaci Ukrajinci, ako o tom vo francúzštine informovala agentúra AFP krátko pred tým, ako Rusko začalo vojenskú inváziu. Agentúra AFP sa nepravdivými tvrdeniami obsahujúcimi podobné naratívy zaoberala vo svojich predchádzajúcich článkoch. Samotný ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj má ruštinu ako materinský jazyk.

Od začiatku vojny na Ukrajine sme overili množstvo nepravdivých tvrdení súvisiacich s týmto vojenským konfliktom. Úplný zoznam našich článkov na túto tému nájdete v slovenčine tu a v angličtine tu.

Oprava preklepu v siedmom odstavci

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.