Scroll Top

Video, na ktorom muž močí v supermarkete, bolo zinscenované

Video, na ktorom muž močí v supermarkete, bolo zinscenované - Featured image

Author(s): Matus KRCMARIK / Charlotte STEENACKERS / Katharina ZWINS / AFP Holandsko / AFP Nemecko

Video, na ktorom muž predstiera, že močí na bravčové mäso v holandskom supermarkete, sa v decembri 2023 šírilo na sociálnych sieťach spolu s tvrdením, že ide o autentické zábery. Príspevky na sociálnych sieťach v slovenčine dokonca tvrdili, že ide o moslimského migranta a muž ukazuje svoju „kultúru“. To však nie je pravda: tvorca videa pre agentúru AFP potvrdil, že ide o hoax, ktorý mal ukázať, aké ľahké je vytvoriť falošné správy. Holandský maloobchodný reťazec, ktorý supermarket vlastní, uviedol, že v žiadnej zo svojich predajní nedostal sťažnosť na podobné incidenty.

Video vytvorené používateľom sociálnych sietí v Holandsku bolo 17. decembra 2023 zdieľané na holandskej satirickej stránke. Na sieti X ho zdieľal aj Geert Wilders, líder holandskej protiislamskej Strany pre slobodu, ktorá zvíťazila v tohtoročných novembrových parlamentných voľbách.

Video zachytáva muža, ktorý stojí chrbtom ku kamere pred oddelením mäsa v supermarkete a zdanlivo močí, pričom je počuť zvuk tečúcej tekutiny. Hlas v holandčine hovorí: „Kámo, si príliš radikálny. Len preto, že nechceš jesť bravčové mäso? Páni!“

Video bolo zdieľané vo viacerých jazykoch vrátane češtiny, angličtiny, francúzštiny, holandčiny a nemčiny. V slovenčine sa objavilo na Telegrame 18. decembra v príspevku, ktorý videlo takmer 9 000 používateľov a obsahoval titulok: „Islamská migrácia a EÚ“.

„Migrant v Holandsku zdieľa skvapalnenú kultúru v sekcii s bravčovým mäsom v supermarkete,“ píše sa v príspevku. Nič na videu pritom nevypovedá o tom, že by malo ísť o migranta.

Príspevok sa objavil aj na slovenských účtoch na Facebooku a VKontakte. Prispieva k protiimigrantským náladám na Slovensku, ktoré patria podľa prieskumu verejnej mienky medzi najsilnejšie v Európskej únii.

Autor však pre agentúru AFP a na YouTube vysvetlil, že muž na videu na mäso nemočil a celá scéna bola zinscenovaná.

Snímka falošného príspevku na Telegrame vyhotovená AFP 27. decembra 2023

Video je zinscenované

Na videu je síce počuť zvuk tečúcej tekutiny, ale na výrobkoch ani na podlahe nie je vidieť, že by sa nejaká tekutina rozlievala.

Logo na rôznych výrobkoch viditeľných na zázname naznačuje, že bol natočený v v jednom z holandských supermarketov Albert Heijn.

Podľa zistení AFP najstaršiu verziu videa zverejnil 15. decembra 2023 používateľ „Danny Derix“. Bola zverejnená na účtoch na Instagrame a na Tiktoku s názvom „Buurtwachtt“, čo v holandčine znamená „susedská hliadka“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Danny Derix (@buurtwachtt)

Na tomto instagramovom účte sme našli aj ďalšie videá podobné tomu zo supermarketu. Podobne oblečený muž bol v obdobnej situácii natočený aj vo videách zo šatne či posilňovne uverejnených 11. decembra a 13. decembra.

Používateľa sme oslovili na Instagrame. V súkromnej správe z 20. decembra 2023 potvrdil, že je autorom videa a že bolo zinscenované v meste Zaandam pri Amsterdame.

„Osoba, ktorú vidíte na videu, je môj priateľ. Natočené to bolo 13. decembra 2023 v obchode s potravinami (Albert Heijn XL) v meste Zaandam,“ uviedol.

„Video je absolútne falošné. Nikdy nemočil na mäso ani nič podobné, použil som zvukový efekt, aby som napodobnil zvuk močenia, a vložil som ho do pôvodného videa. Zámerom bolo ukázať, aké ľahké je vytvoriť a šíriť falošné správy,“ povedal.

„Všetky dôkazy budú zverejnené na mojom youtubovom kanáli ‚Buurtwacht‘,“ dodal.

Vysvetlenie žartu na YouTube

Po tom, ako sa jeho video stalo virálnym, zverejnil autor videa 20. decembra 2023 na YouTube video (archívny odkaz), v ktorom vysvetlil, ako pôvodný záznam vytvoril.

Povedal, že si chcel z ľudí vystreliť a sledovať, ako sa falošné informácie rozšíria. „Chceme tým ukázať, že na internete sa dá sfalšovať čokoľvek. Chceme ľuďom jasne ukázať, aké ľahké je šíriť falošné správy alebo falošné video,“ uviedol.

„V tomto videu sme nepoužili ani fľašu s vodou. Je to čisto zvukový efekt, ktorý som nahral na záchode iPhonom a umiestnil do pôvodného videa, ktoré sme nahrali v Albert Heijn.“

Holandský obchod nehlásil žiaden takýto incident

Reťazec supermarketov Albert Heijn agentúre AFP povedal, že nevie o tom, že by sa v niektorej z jeho predajní odohrala podobná udalosť.

„Videli sme to video a následne sme vykonali interný prieskum. Z našich predajní sme v tejto súvislosti nedostali žiadne správy o problémových incidentoch,“ uviedla 20. decembra 2023 v e-maile pre agentúru AFP zástupkyňa pre kontakt s médiami Angela Stoelinga..

Dezinformácie o migrácii 

Odpor voči migrácii na Slovensku patrí podľa tohto prieskumu Eurobarometra (strana 145) uskutočneného v októbri a novembri 2023 medzi najvyššie v Európskej únii.

Z prieskumu vyplýva, že len dvadsať percent občanov Slovenska vníma „prisťahovalectvo ľudí z krajín mimo Európskej únie“ pozitívne. V porovnaní s ostatnými členskými štátmi je toto číslo nižšie len v Českej republike (14 percent). V Maďarsku a Grécku je to tiež 20 percent.

Od prieskumu Eurobarometra z mája a júna 2023 klesol podiel ľudí s pozitívnym vnímaním imigrácie na Slovensku o sedem percentuálnych bodov.

Sedemdesiatpäť percent slovenských respondentov v správe z októbra a novembra 2023 uviedlo, že migrácia je negatívna, čo je o desať percentuálnych bodov viac ako v správe z mája a júna. Negatívny postoj k migrácii bol ešte vyšší v Českej republike (81 percent), Grécku (78 percent), Maďarsku (76 percent) a na Malte (76 percent).

Migrácia bola jednou z najvýraznejších tém aj pred parlamentnými voľbami v septembri 2023. Zvíťazila v nich strana Smer Roberta Fica, ktorý v kampani sľuboval zatvorenie hraníc pre utečencov z tretích krajín a krátko po prevzatí moci jeho vláda zorganizovala na hraniciach akciu proti nelegálnym migrantom.

AFP Fakty písala o mnohých nepravdivých príbehoch týkajúcich sa migrácie, napríklad tu, tu alebo tu.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.