Scroll Top

Vysvetľujeme špekulácie, ktoré naznačujú, že atentát na premiéra bol zinscenovaný alebo sa stal inak, než hovoria médiá a polícia

15033991b3ad6078d86d869b012d095a394df0cf44

Author(s): Demagog.sk

Na Facebooku sa ohľadom streľby na Roberta Fica šíria rôzne hoaxy a dezinformácie. Viaceré príspevky upozorňujú v súvislosti s atentátom na údajné nezrovnalosti. Autori týchto príspevkov spochybňujú oficiálnu policajnú verziu, okolnosti, interpretáciu v médiách, to, či sa útok vôbec stal, alebo sa snažia pripísať vinu za udalosť, osobám alebo skupinám, ktoré s ňou nemajú nič spoločné.

Prečo nie je na videu viditeľná krv 

Niektoré príspevky upozorňovali na fakt, že na videu z atentátu nevidno žiadnu krv. „Ani na Ficovi, ani na zemi! ŽIaden priestreľ na saku. Kto vie, ako dopadne útok zbraňou, koľko krvi a paseky to narobí, sa musí zamyslieť,” píše sa v jednom z príspevkov. Iný sa pýta: „Keď niekto dostane 4 rán do brucha asi krváca alebo sa mýlim? Nebola nájdená kvapka krvi.”

Oslovili sme lekára a zdravotného záchranára Viliama Dobiáša. Podľa jeho vyjadrenia pre Demagog.sk strelné poranenia málokedy spôsobia výrazné viditeľné krvácanie. Po tom, čo strelná guľka vnikne do tela, sa rana po nej vďaka elasticite kože stiahne a preto nemusí výrazne krvácať. Strelné poranenia spôsobujú predovšetkým rozsiahle vnútorné poranenia, ktoré nie je možné vidieť. Väčšina záberov z miesta činu je zachytená v uhle, kde postrelenému premiérovi telo zakrýva tmavé sako, na ktorom sú stopy krvi ťažšie rozpoznatelné.

Denník N sa rozprával so ženou, ktorá bola na mieste atentátu a pred streľbou sa rozprávala s Robertom Ficom. Uviedla, že na jeho hrudi a hlave videla krvavé zranenia.

Streľba slepými nábojmi

Objavili sa aj konšpirácie, že páchateľ mohol strieľať slepými nábojmi a že v skutočnosti k streľbe a zraneniu nedošlo. Jeden príspevok uviedol, že mohlo ísť o streľbu gumovými projektilmi. Ďalší príspevok spochybňoval, kde sú zvyšné tri náboje, ak do tela premiéra smerovali dva z celkových piatich vystrelených nábojov.

V skutočnosti na druhý deň po incidente minister obrany Kaliňák vyhlásil, že premiéra zasiahli štyri strely z piatich a jeho stav je vážny. Dve z nich však mali smerovať do oblasti trupu, zvyšné dve do končatín.

O vyjadrenie ohľadom možnosti streľby slepými nábojmi sme požiadali aj bezpečnostného experta Radovana Bránika, ktorý pre portál Demagóg.sk uviedol, že z dostupných záberov možno potvrdiť verziu, že došlo k streľbe ostrými nábojmi a k reálnemu poraneniu zbraňou. 

„Zo záberov je jasné, že tam padli minimálne tri ostré projektily, ktoré boli potom dohľadávané. Stopy mieste ukazovali výstrel strelnej zbrane. Zbraň, ktorú mal páchateľ v legálne držbe, bola preukázateľne ostrá a schopná streľby. Je taktiež preukázateľné, že zbraň, ktorá bola na mieste zaistená bola schopná streľby, zábery z miesta činu nenasvedčujú tomu, že by zbraň bola nejakým spôsobom znefunkčnená,“ povedal Bránik.

Odborník na bezpečnosť a poradca primátora hlavného mesta Martin Královič uviedol: „Nemohlo ísť o streľbu slepými nábojmi – tie zranenia, ten pád, to takmer nevládne telo, ktoré ťahali ochrankári do auta – nič z toho nemohlo byť spôsobené slepými nábojmi.” Podľa Královiča je taktiež bežné, že vysokopostavení ústavní činitelia nechodia s nepriestrelnou vestou. „Dovolím si tvrdiť, že od atentátu sa sprísnili bezpečnostné opatrenia, ale na konci dňa je to o chránených osobách, či sa s tými opatreniami stotožnia alebo nie,” dodal.

V rozhovore pre Aktuality uviedol syn strelca, že zbraň mal v legálnej držbe.

Udalosť je zachytená na niekoľkých videách

Niektoré príspevky spochybňujú priebeh udalostí tvrdením, že z atentátu existuje len jedno oficiálne video. “Kde sú videá z iných uhlov? Veď keď príde známa osobnosť medzi ľudí, každy vytiahne mobil a natáča.”

V skutočnosti bolo z incidentu uverejnených niekoľko videí z viacerých uhlov, ktoré boli zdieľané aj na sociálnych sieťach. Dve videá zachytávajú udalosť spoza kovovej zábrany, za ktorou stáli ľudia. Na jednom je možné vidieť, ako ochranka pomáha zranenému premiérovi dostať sa do auta, druhé zachytáva, ako polícia spacifikovala útočníka. Tieto videá boli zverejnené krátko po útoku, ktorý sa odohral približne okolo pol tretej poobede. Neskôr sa objavili zábery regionálnej televízie Prievidza, ktoré zachytili samotný útok aj spacifikovanie páchateľa, opäť z iného uhla.

Reakcia ľudí bola adekvátna, nie je známe, že by mal útočník komplicov

Objavili sa aj pochybnosti, že reakcia prítomného davu na streľbu nebola prirodzená vzhľadom na ohrozenie.

Královič pre Demagog.sk uviedol: „Reakcia ľudí nebola logická, ale v týchto situáciách netreba očakávať, že ľudia sa budú správať logicky. Je to neštandardná a neprirodzená situácia. Po prvé si dovolím povedať, že väčšina ľudí, čo stála za zábranami, nikdy predtým nepočula výstrel zo zbrane, nemuseli vedieť o čo sa jedná. Je to úplne niečo iné pre ľudí, ktorí žijú v kultúrach a oblastiach, kde je používanie zbrane bežné – či už ide o Balkán alebo Blízky východ. Tam je streľba zo zbrane súčasť bežného života. Po druhé, šok a zmrznutie. Veď ten šok a prekvapenie bolo vidieť na niektorých vytrénovaných profesionáloch z ochranky, čo ideme čakať od bežných občanov netrénovaných a neskúsených so strelnou zbraňou. Áno, nechovali sa ukážkovo, v zmysle učebnicovo, čo by mali robiť pri ochrane pred aktívnym strelcom, ale je to ľudsky pochopiteľné a vysvetliteľné.” 

Bezpečnostný expert Bránik súhlasí. 

„Vo všeobecnosti panika nastáva, keď sa ľudia nachádzajú v hustom dave a nemajú prehľad o situácii. V tomto prípade sa však jednalo o relatívne malý dav, kde všetci zúčastnení mohli dobre vidieť, čo sa stalo. Navyše situácia trvala iba niekoľko sekúnd a páchateľ bol rýchlo spacifikovaný, z tohto dôvodu nebol veľmi priestor na to, aby panika vznikla,“ povedal Bránik.

Niektoré príspevky poukazovali na zvláštnu reakciu prítomného staršieho páru, ktorí sa počas streľby držal zábran a výraznejšie na situáciu nereagoval. Objavili sa dokonca dezinformácie o tom, že pri atentáte na premiéra mal strelcovi tento starší pár napomáhať. Atentátnik mal s týmito osobami komunikovať a pár mal zafixovať zábrany, aby ochranka nemohla spacifikovať útočníka.

Vyšetrovatelia informácie preverili a osoby stotožnili. Po dôkladnom vypočutí však manželský pár prepustili na slobodu. Minister Šutaj Eštok explicitne vyvrátil, že by s útočníkom spolupracovali dôchodcovia, ktorí držali zábranu, za ktorou sa nachádzal útočník. Podľa iniciatívy Hoaxy a podvody išlo o priaznivcov Roberta Fica, ktorí si s ním prišli podať ruku. Neštandardné správanie panej podľa stránky Hoaxy a podvody vyplýva z jej hendikepu, ktorý ovplyvňuje aj jej reakcie. 

Podľa prvých vyjadrení ministra vnútra SR útočník, ktorý strieľal na Roberta Fica, bol osamelým vlkom. „Môžem potvrdiť, že podozrivý nie je členom žiadnej politickej radikalizovanej skupiny, ani pravicovej, ani ľavicovej, že ide o osamelého vlka,“ uviedol na tlačovej besede (v čase do 12:20). Polícia 19. mája 2024 oznámila, že pracuje aj s variantom, že útočník mal komplicov, ktorí vymazali jeho komunikačnú históriu na sociálnych sieťach. 21. mája bola publikovaná informácia, že profil strelca Juraja C. zmazala spoločnosť Meta, ktorá vlastní Facebook a o odstránení profilu informovala aj slovenské úrady. 22. mája oznámil minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, že po informáciách, že Meta vymazala útočníkov profil, stále pracujú s verziou, že útočník nebol osamelý vlk. Na tlačovom brífingu to potvrdil aj námestník SIS Pavol Gašpar „Vymazane účtu spoločnostťou Meta nemá žiadny súvis so zásahom do konta tohto páchateľa, ktorý sme spomínali my,“ uviedol Gašpar (v čase od 16:58).

Záchranári postupovali správne

Ďalšie pochybnosti sa objavili v spojitosti s pokojnými reakciami zúčastnených policajtov či záchranárov. “Ako to, že si všetci vykračujú výletným tempom? Každý sanitár nám povie, že záchrana o život vyzerá inak. To video prevozu vyzerá veľmi podivne,” písalo sa v jednom z príspevkov

Na videu z prevozu do nemocnice postupujú záchranári pri premiestňovaní premiéra Fica z vrtuľníka pomaly a opatrne. Podľa lekára a zdravotného záchranára Viliama Dobiáša je dôležité, aby bol pacient prevezený šetrne, poukázal aj na nerovný terén, ktorý môžu počas prevážania spôsobovať nebezpečné otrasy. Vysvetlil, že záchranári volia rýchlosť transportu na základe urgentnosti stavu pacienta, ktorý záchranári vyhodnotili počas transportu helikoptérou. Vysvetlil, že ak by premiérov stav nebol stabilizovaný, záchranári by išli rýchlejšie aj za cenu otrasov. Zdôraznil tiež odbornosť leteckých záchranárov, ktorí musia mať minimálne 5 ročnú prax v pozemnej záchrannej službe, išlo teda o kvalifikovaných zdravotníckych záchranárov na zásah tohto druhu. 

Objavili sa aj pochybnosti ohľadom reakcie prítomných policajtov. Podľa nich reagovali príliš pokojne, ochrankári zas zmätene. 

Prvé video, ktoré sa šírilo, zaznamenalo až situáciu po streľbe a po tom, kde už prítomní policajti spacifikovali páchateľa. Policajti sa tak venujú upokojovaniu okolostojacich a vytvoreniu bezpečnostného perimetra okolo zaisteného páchateľa.

Podľa Královičových slov ochrankári príliš reagovali na páchateľa a príliš málo na chránenú osobu. „Tie postupy minimálne toho najbližšieho osobného ochrancu, ak nie dvoch najbližších, mali byť oveľa viac reagujúce na chránenú osobu, na jeho zdravotný stav, na jeho bezpečnosť. Neboli tam dodržané nejaké formácie a postupy, ale v tomto treba počkať na vyšetrovanie inšpekčnej služby, ktorá preveruje tie postupy.” Kralovič ale upozornil, že jeden ochranca priskočil zozadu k páchateľovi. „On skočil na páchateľa pri treťom výstrele, takže myslím, že sa mu po začiatku streľby intenzívne venovali.”

Bezpečnostný expert Bránik vysvetľuje aj dôvod, prečo všetky zasahujúce zložky nereagovali hneď na páchateľa. „Každý príslušník zasahujúcej zložky má v takomto prípade vlastné úlohy, nemôžu sa všetci vrhnúť na páchateľa, niektorí musia aj čistiť priestor a najmä zabezpečiť ďalšiu bezpečnosť chránenej osoby.“

Prenos bol štandardným krokom k zaisteniu bezpečnosti

Podľa jedného príspevku vyvoláva pochybnosti aj postup ochrankárov, ktorý premiéra po streľbe ochrankári odniesli do limuzíny, „kde sa prehľad o udalostiach končia“ a verejnosť je odkázaná už iba na „politické informácie“. 

Postup ochrankárov však bol v tomto prípade, podľa bezpečnostného experta, správny. Prvoradé je podľa Bránika dostať chránenú osobu do bezpečia a podať jej prvú pomoc. „Limuzína je považovaná za bezpečné miesto, kde je možné začať život zachraňujúce úkony. Bolo absolútne správne nezačať oživovať alebo poskytovať nejakú formu ošetrenia Robertovi Ficovi na mieste, kde je možnosť ďalšej streľby, útokov, kopancov úderu alebo čohokoľvek podobného. Ochrankári nemali ako vedieť, či tam nie je viac páchateľov. Čiže bolo to úplne správne,“ povedal Bránik k postupu ochrankárov. 

Uniknuté video

Podľa niektorých tvrdení pochybnosti vyvoláva aj fakt, že uniklo video, na ktorom páchateľ hovorí o svojich motívoch.

V deň útoku na predsedu vlády Roberta Fica sa v podvečerných hodinách na sociálnych sieťach rozšírili citlivé informácie o postrelenom premiérovi, ako aj o strelcovi. Unikol záznam zdravotnej dokumentácie pacienta Roberta Fica aj fotografia občianskeho preukazu útočníka.

Vyvrcholením únikov bolo krátke 21-sekundové video, na ktorom strelec sedí krátko po atentáte na chodbe policajnej budovy, ruky má za chrbtom, odpovedá na otázky a neznámy muž ho detailne natáča. Dôchodca v rozhovore opísal možný motív svojho činu: „Nesúhlasím s politikou vlády.“

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil, že únik videa už prešetruje policajná inšpekcia. Rovnako preverujú aj únik snímky dokladu podozrivého, ktorá kolovala na sociálnych sieťach. 

Polícia od začiatku vychádzala z predpokladu, že autorom videa je niekto z polície. „Podľa všetkého sa jedná o pochybenie jedného konkrétne príslušníka policajného zboru, čo už potvrdila aj polícia“ povedal bezpečnostný expert Bránik.

Média v pondelok 20. mája priniesli informáciu, že autorom uniknutého videa z policajnej stanice s útočníkom na premiéra Roberta Fica je príslušník úradu pre ochranu ústavných činiteľov.

Hovorkyňa Andrea Dobiášová SME potvrdila, že vo veci je začaté trestné stíhanie pre neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi. Konkrétnu osobu zatiaľ neobvinili.

Spájanie páchateľa s Ukrajinou

Viaceré príspevky na sociálnych sieťach začali páchateľa spájať s Ukrajinou. 

Niekoľko príspevkov označovalo manželku strelca za utečenku z Ukrajiny. Policajný prezident Ľubomír Solák sa k pôvodu manželky strelca vyjadril na tlačovej besede k atentátu na premiéra 16. mája 2024. Na priamu otázku, či má policía verziu o ukrajinskom pôvode manželky potvrdenú, Solák jasne odpovedal: „Nemáme to potvrdené, určite to bude hoax“ (v čase od 8:32). 

Za nepravdivé označila špekulácie o ukrajinskom pôvode manželky strelca aj facebooková stránka ministerstva vnútra Hoaxy a podvody.

V zahraničí sa šírili aj dezinformácie, že atentát na premiéra je pomstou za to, že predseda vlády odmietol podporiť novú medzinárodnú pandemickú zmluvu Svetovej zdravotníckej organizácie či členstvo Ukrajiny v NATO.

Americký konšpirátor Alex Jones na sociálnej sieti X naznačoval, že dôvodom atentátu bolo prípadné vetovanie rozšírenia NATO o Ukrajinu. Dezinformácie šírila aj šéfredaktorka ruskej televízie RT Margarita Simonianová, ktorá atentát na premiéra spájala s jeho postojom voči ruskej agresii na Ukrajine.

Útočník nebol príslušníkom ŠtB

Na sociálnych sieťach sa šírili príspevky s obrázkom záznamu zo spisov ŠtB, ktorý mal dokazovať, že atentátnik bol príslušníkom komunistickej Štátnej bezpečnosti. Z dostupných archívnych materiálov však nevyplýva, že by atentátnik bol príslušníkom komunistickej štátnej tajnej služby, keďže pri jeho mene je uvedená skratka PO, ktorá znamená, že sa jedná o preverovanú osobu. 

Ústav pamäti národa 16. mája 2024 pre portál Demagóg.sk uviedol, že „kategória „preverovaná osoba“ nebola príslušníkom ŠtB, ani tajným spolupracovníkom ŠtB”. V skutočnosti sa tak ŠtB o páchateľa zaujímala, nebol vedený ako jej príslušník.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.