Scroll Top

Mapa z predpovedi počasia znázorňujúca ukrajinské územia ako súčasť Poľska je podvrh

Mapa z predpovedi počasia znázorňujúca ukrajinské územia ako súčasť Poľska je podvrh - Featured image

Author(s): Robert BARCA, Ede ZABORSZKY, AFP Slovensko, AFP Maďarsko

Poľská verejnoprávna televízia TVP1 v skutočnosti neodvysielala predpoveď počasia, počas ktorej by na mape znázornila ukrajinské územia ako súčasť Poľska. Práve takéto tvrdenia spoločne s falošným obrázkom sa však v januári rozšírili vo viacerých európskych jazykoch vrátane slovenčiny. Na zmanipulovanom obrázku vidíme pravopisné chyby a celkom iný dizajn, než aký je súčasťou skutočných predpovedí počasia na TVP1. Fotomontáž obsahuje obrázok hlásateľky vystrihnutý z vydania predpovede počasia iného televízneho kanála z roku 2020. TVP vydala stanovisko, v ktorom obrázok označila za podvrh.

„Nič zvláštne, len predpoveď počasia pre Poľsko. Západná časť Okrajiny je označená ako územie Poľska,“ píše sa v príspevkoch s falošnou mapou zo 17. januára 2023 tu alebo tu. Rovnaký obrázok bol zdieľaný aj tu či tu.

Falošný obrázok bol zdieľaný vo viacerých ďalších jazykoch vrátane angličtiny, nemčiny, francúzštiny, maďarčiny či češtiny.

Na zmanipulovanom obrázku vidíme televíznu obrazovku, na ktorej je záber z predpovede počasia s moderátorkou a logom poľskej verejnoprávnej televízie TVP1, pričom v pozadí vidíme mapu zobrazujúcu Poľsko s pripojenou západnou časťou Ukrajiny. Falošný obrázok zverejnila aj srbská redakcia ruského štátneho média RT a tiež rôzne ruské webové stránky, ako napríklad Topwar.ru, kde sa uvádzalo, že táto údajná mapa počasia naznačuje možné územné nároky Poľska.

Srbský článok z RT pod obrázkom v cyrilike uvádza, že zdrojom obrázku je práve Topwar.ru. Avšak Topwar.ru uvádza ako zdroj telegramový kanál s názvom „Pul No3“. Tento kanál zverejnil falošný obrázok 17. januára spoločne s popisom, podľa ktorého vraj nemôže obrázok „overiť“, lebo ho poslal „jeden zo sledovateľov“. Len na tomto mieste nazbieral obrázok viac ako 200-tisíc zobrazení.

Iná ruská stránka tvrdí, že zdrojom snímky je ruský novinár Dmitrij Smirnov. Smirnov má kanál na Telegrame s názvom „Pul N3“, tj. podobným tomu, na ktorom sa vyskytol falošný obrázok – tieto dva kanály však nie sú totožné. Kanál, kde bola fotomontáž uverejnená, má v popise, že ide o „pomocnú stránku k hlavnej“, ale nie je jasné, či naozaj patrí Smirnovovi alebo nie. Na Smirnovových verejných účtoch na sociálnych sieťach sa obrázok ani ďalšie informácie o ňom nepodarilo nájsť.

Agentúra AFP sa pokúsila o reverzné vyhľadávanie obrázkov, ako aj o vyhľadávanie rôznych anglických a ruských kľúčových slov pomocou vyhľadávačov Google a Yandex dúfajúc, že nájde viac informácií o údajnej predpovedi počasia, ale okrem jedného obrázku, ktorý sa šíril na sociálnych sieťach, sa nepodarilo nájsť žiadne ďalšie zábery. Ďalšie skúmanie obrázka ukázalo, že išlo o fotomontáž. Poľská verejnoprávna televízna skupina TVP, vo vysielaní ktorej sa mala údajne predmetná mapa objaviť, vo svojom vyhlásení uviedla, že obrázok je podvrh a že takýto materiál nikdy neodvysielala.

Snímka nepravdivého príspevku z Telegramu vyhotovená 2. februára 2023




Niekoľko detailov ukazuje, že obrázok bol sfalšovaný

Pri bližšom pohľade na údajnú snímku z poľskej predpovede počasia si možno rýchlo všimnúť, že mnohé indície spochybňujú pravosť obrázku. Napríklad názvy viacerých miest a krajín sú napísané gramaticky nesprávne, čo sa zdá byť pomerne nepravdepodobné pre predpoveď počasia TVP1, hlavného kanálu TVP, poľského verejnoprávneho vysielateľa.

Poľská abeceda používa rozšírenú verziu latinky obsahujúcu diakritiku. Názvy na fotomontáži nepoužívajú správne písmená použité v poľských názvoch: napríklad „Lwow“ namiesto „Lwów“ (Ľvov), „Kijow“ namiesto „Kijów“ (Kyjev), „Bialorus“ namiesto „Białoruś“ (Bielorusko) alebo „Slowacja“ namiesto „Słowacja“ (Slovensko).

Nesprávne napísané názvy na falošnom obrázku, červené označenie pridané agentúrou AFP, vyhotovené 25. januára 2023

Okrem toho sa pri pohľade na skutočnú predpoveď počasia na TVP1 ukázalo, že ich dizajn sa ani trochu nepodobá tomu, ktorý vidíme na falošnom obrázku. TVP1 zvyčajne používa zelenú farbu pre denné správy a tmavomodrý dizajn pre nočné, pričom ani jeden z nich sa nepodobá tomu z falošného obrázka vyššie:

Skutočná predpoveď počasia na TVP1, snímky vyhotovené 25. januára 2023

Ďalšou indíciou, že obrázok je podvrh, je umiestnenie niektorých miest. Pri projekcii skutočnej mapy na zmanipulovaný obraz si agentúra AFP všimla, že Varšava je na falošnom obraze umiestnená približne 100 kilometrov severozápadne v porovnaní s jej skutočnou polohou, takmer nad mestom Lodž. Meteorologické mapy, samozrejme, nemusia vynikať svojou presnosťou, ale takéto niečo by bolo veľmi nezvyčajné v správach o počasí hlavného kanála verejnoprávnej televízie. Ukrajinské mesto Ľvov je tiež zobrazené na zvláštnej pozícii posunutej asi o 80 – 90 kilometrov severovýchodne v porovnaní s jeho skutočnou polohou.

Mapa Poľska z Google Maps projektovaná nad falošný obrázok; vyhotovené agentúrou AFP 25. januára 2023

TVP vydala vyhlásenie, v ktorom obrázok označila za podvrh

Pri vyhľadávaní kľúčových slov „mapa počasia Ukrajina TVP1“ v poľštine sme našli niekoľko fact-checkingových poľských článkov, ktoré označujú obrázok za podvrh, a taktiež článok na webovej stránke TVP z 18. januára s názvom „Ruská propaganda šíri vymyslenú mapu“. V článku sa uvádza, že TVP takýto materiál nikdy neodvysielala, že bolo dodatočne pridané do obrázku logo TVP1 a obrázok je tak zmanipulovaný. V článku sa tiež uvádza, že žena, ktorú vidno na falošnom obrázku, v skutočnosti pracuje v televízii „Trwam“, a nie v TVP.

Vyhľadávanie s kľúčovými slovami „mapa počasia Trwam“ v poľštine nás naviedlo k rôznym poľským článkom, ktoré vyvracajú falošnú mapu počasia, pričom jeden nich odkazuje na video z roku 2020, na ktorom vidíme hlásateľku z falošného obrázku. Predstavuje sa ako „Joanna Wysocka“, má na sebe rovnaké šaty, rovnaký lak na nechty a make-up, ale stojí pred iným pozadím, než tým, ktoré je súčasťou predpovede počasia televízneho kanála Trwam. Pri bližšom pohľade na toto video z roku 2020 možno v čase 1:11 vidieť, že jej póza, mimika, vlasy a záhyby viditeľné na jej šatách vyzerajú úplne rovnako ako na falošnej fotomontáži:

Porovnanie falošného obrázka vľavo so záberom z predpovede počasia z poľskej televízie Trwam vyhotovené 25. januára 2023

Na základe uvedeného je veľmi pravdepodobné, že postava hlásateľky bola z pôvodného záznamu vystrihnutá, obraz bol prevrátený a následne pridaný do falošnej fotomontáže v grafickom editore. V pôvodnej predpovedi počasia na Trwam nevidíme žiadne ukrajinské územia ako súčasť Poľska.

Agentúra AFP kontaktovala televízny kanál Trwam, ale v čase uverejnenia tohto článku nedostala žiadnu odpoveď. Nie je jasné, či moderátorka stále pracuje pre Trwam. Najnovšie video, na ktorom je zachytená, je z marca 2022, ale na tomto videu sa predstavuje iným priezviskom.

Nepodložené tvrdenia o rozdelení Ukrajiny susedmi 

Od momentu, ako Rusko vo februári 2022 zaútočilo na Ukrajinu, sa na sociálnych sieťach začalo šíriť množstvo nepodložených tvrdení, ktoré sa snažia propagovať naratív, že Poľsko má voči Ukrajine územné nároky. Napríklad mapa z roku 2014, ktorá znázorňovala návrh bývalého predsedu ruskej Štátnej dumy Vladimira Žirinovského o rozdelení Ukrajiny, bola v máji 2022 nepravdivo zdieľaná ako údajné poľské plány na anexiu ukrajinských území.

Na sociálnych sieťach sa šírili aj nepravdivé tvrdenia o tom, že mimovládne organizácie dostali za úlohu urobiť prieskum, čo by Ukrajinci povedali na to, keby sa západná Volyň a Ľvov (bývalé poľské územia) dostali pod „poľský protektorát“. Ďalší falošný príbeh overený agentúrou AFP šíril bývalý maďarský poslanec a odsúdený ruský špión o údajnom nadchádzajúcom referende o osamostatnení ukrajinskej Zakarpatskej oblasti alebo o jej pripojení k Maďarsku.

Ďalšie nepravdivé príspevky sa zameriavali na historické krivdy medzi Ukrajinou a Poľskom, napríklad na osobu Stepana Banderu, ktorého mnohí Ukrajinci považujú za národného hrdinu, ale v Poľsku a Rusku je považovaný za zločinca a nacistického kolaboranta zodpovedného okrem iného za Volyňský masaker a zločiny proti židovskému obyvateľstvu.

Je síce pravda, že v priebehu storočí boli niektoré regióny dnešnej Ukrajiny pod poľskou nadvládou, ale súčasný postoj Poľska k vojne na Ukrajine ukazuje, že v súčasnosti ide o jedného z najbližších západných spojencov Ukrajiny v boji proti agresii Ruskej federácie. Poľsko spolu so všetkými ostatnými členmi EÚ dalo hneď na začiatku vojny jasne najavo, že odsudzuje porušenie suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny. Poľský premiér Morawiecki je pravidelne najhlasnejším zo západných lídrov, ktorí požadujú väčšiu podporu pre Ukrajinu.

Fact Checker Logo
Pôvodne uverejnené tu.
Privacy Preferences
When you visit our website, it may store information through your browser from specific services, usually in form of cookies. Here you can change your privacy preferences. Please note that blocking some types of cookies may impact your experience on our website and the services we offer.