V marci 2022, niekoľko týždňov po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu, zdieľalo viac ako 12-tisíc slovenských používateľov príspevky, podľa ktorých sa mal ukrajinský diplomat pokúsiť prepašovať do EÚ veľké sumy zlata a hotovosti a ktoré naznačovali, že utekal pred vojnou. Také tvrdenia sú však zavádzajúce. K incidentu skutočne došlo, odohral sa však vo februári 2021 a nijako nesúvisel s ruskou inváziou z 24. februára 2022.
Viac ako 12-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo príspevok súkromného používateľa Facebooku zo 17. marca 2022, ktorého súčasťou je obrázok zložený z viacerých fotografií. Na fotografiách vidno zlaté tehličky či stohy bankoviek a mužov, ktorí ich vyberajú z batožiny.
Pri príspevku je textový popis v znení: „Potkany utekajú z topiacej sa lode. Príslušníci Štátneho úradu pre vyšetrovanie zadržali ukrajinského diplomata, ktorý sa pokúsil prepašovať peniaze, zlato a šperky do zahraničia. Jedného zo zamestnancov ukrajinského veľvyslanectva v krajine EÚ zadržali pri pokuse o prekročenie hranice na kontrolnom stanovišti Jagodin.“
Podľa príspevku „diplomatovi zhabali zlato a devízové cennosti v hodnote asi 1 milión dolárov“, pričom pri prehliadke diplomatického auta sa vraj malo nájsť „takmer 68.000 eur, viac ako 140.000 amerických dolárov, viac ako 12 kilogramov zlatých prútov, zlaté šperky s celkovou hmotnosťou 13,8 kg a veľké množstvo cigariet“.
Obdobné trvdenia s rovnakými fotografiami sa objavili aj v rámci mnohých ďalších príspevkov na slovenskom Facebooku. Viaceré z nich mali stovky zdieľaní (tu, tu).
Obdobné tvrdenia zdieľal aj predstaviteľ Komunistickej strany Slovenska Peter Nišponský v FB skupine „KSS – Komunisti MO KSS Košice“. V príspevku zo 17. marca, ktorý obsahoval fotografiu pašovaného kontrabandu, Nišponský taktiež popisuje súčasný ukrajinský režim ako „fašistický“ a kritizuje podporu slovenskej vlády ukrajinským vojnovým utečencom – čím dáva obsah príspevku do priamej súvislosti s ruskou inváziou z februára 2022.
Nišponský tak opakuje podobný nepravdivý naratív, aký použil aj ruský prezident Vladimír Putin pri zdôvodnení vojenskej invázie 24. februára 2022. Nišponského tvrdenia pochádzajúce pôvodne od prokremeľskej propagandy sme už v rámci AFP Fakty hodnotili aj v minulosti.
Rovnaké tvrdenia vo veľkom cirkulovali aj na slovenskom Telegrame, napríklad tu, tu alebo na kanáli „Slovensko NEWS-FRONT.INFO“.
„NewsFront“ je sieť stránok zdieľajúcich dezinformácie (1, 2, 3) a prokremeľskú propagandu v desiatich jazykoch. Podľa tlačovej správy amerického ministerstva financií, ktoré uvalilo na predstaviteľov tejto siete a iné subjekty v apríli 2021 sankcie, sídli NewsFront na Ruskom okupovanom Kryme a je „pod kontrolou ruskej FSB“ (Spravodajskej služby Ruskej federácie, pozn. red.).
Počet odberateľov spomínaného telegramového kanála narástol od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viac ako päťnásobne. Kým pred začiatkom invázie mal kanál do 3-tisíc odberateľov, k 8. aprílu už má viac ako 19,7-tisíc.
Rovnaké trvdenia boli v polovici marca 2022 zdieľané aj v angličtine (tu, tu).
Tieto tvrdenia a fotografie boli zdieľané tri týždne po ruskej invázii na Ukrajinu, a teda prezentované v kontexte prebiehajúcej vojny. To je však zavádzajúce. K pašeráckemu incidentu došlo ešte vo februári 2021, o čom vtedy informovali ukrajinské, medzinárodné aj slovenské médiá.
Čo sa v skutočnosti stalo?
Tím AFP Fakty našiel pomocou vyhľadávania kľúčových slov (“pašeráci diplomati”) v ukrajinčine informácie z pôvodných ukrajinských zdrojov.
Takýmto spôsobom sme sa dostali k tlačovej správe ukrajinského Štátneho vyšetrovacieho úradu (DBR) z 1. marca 2021. Podľa nej ľvovskí vyšetrovatelia DBR odhalili organizovanú skupinu pašerákov, medzi ktorými boli aj pracovníci Veľvyslanectva Ukrajiny v Poľsku.
Konzulárny atašé Veľvyslanectva Ukrajiny v Poľskej republike a jeho šofér boli podľa správy zadržaní v nedeľu 28. februára 2021 na jednom z hraničných priechodov pri pokuse previezť cez hranicu do Európskej únie nedovolený náklad v služobnom minibuse. Do organizovanej skupiny boli podľa správy zapojení aj ďalší príslušníci štátnej služby.
Vo fotogalérii, ktorá je súčasťou tejto správy DBR z roku 2021, môžeme vidieť aj fotografie menšej príručnej batožiny a stohy bankoviek, ktoré vidíme aj vo virálnych príspevkoch na sociálnych sieťach:
O rovnakom incidente informovala 1. marca 2021 aj ukrajinská Štátna bezpečnostná služba (SBU). Podľa správy SBU boli pracovníci ministerstva zahraničných vecí zadržaní na hraničnom priechode Jahodin, pričom pašovaný náklad vydávali za oficiálnu diplomatickú poštu.
Podľa oboch správ mali pracovníci prevážať 140-tisíc amerických dolárov, 67,2-tisíc eur, 11,6-tisíc poľských zlotych, takmer 16kg zlata a výrobkov zo zlata v odhadovanej hodnote 15 miliónov ukrajinských hrivien a 8826 krabičiek cigariet v hodnote 1,5 milióna hrivien.
Príslušné ukrajinské štátne úrady a bezpečnostné zložky o incidente informovali aj na sociálnych sieťach, napríklad tu alebo tu. SBU o ňom informovali aj prostredníctvom YouTube videa:
O incidente informovali začiatkom marca 2021 nielen medzinárodné médiá (tu, tu, tu), ale aj slovenské (tu, tu, tu).
Okrem toho incident verejne odsúdil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. 1. marca 2021 na svojom Facebooku napísal, že „nebude o takýchto hanebných kauzách ďalej mlčať a kryť ich účastníkov“, naopak, je podľa neho dôležité „takéto prípady zverejňovať“.
„Okamžite som odvolal oboch zamestnancov z dlhodobej zahraničnej misie,“ píše Kuleba v príspevku. Informoval tiež, že voči pracovníkom ministerstvo zahraničných vecí bezprostredne spustilo disciplinárne konanie a že bude plne súčinné s orgánmi činnými v trestnom konaní pri vyšetrovaní.
Tvrdenia vyvrátila aj stránka slovenskej polície venujúca sa vyvracaniu hoaxov a dezinformácií.
Diplomat-pašerák dostal pokutu
Tím AFP Fakty dohľadal články o tejto kauze z ukrajinského média „Судовий Репортер“ (Súdny Reportér, pozn. red.), ktoré pokrýva rôzne kauzy a súdne rozhodnutia na Ukrajine.
V článku zo 17. decembra 2021 sa píše, že mužovi stíhanému v danej kauze vymeral súd v Ljubomli pokutu v stopercentnej výške pašovaného nákladu, tj. 26,8 miliónov UAH.
V nadväzujúcom článku zo 7. januára 2022 je špecifikované, že šofér, ktorý prevážal spoločne s konzulárnym atašé náklad v služobnom minibuse, bol zo svojej pozície 1. apríla minulého roka prepustený.
Príslušný súd podľa článku ďalej prípad skúma, pričom v prípravnom trestnom konaní preveruje porušenie odseku 3 Článku 240-1 Trestného zákona o nezákonnom prevážaní jantáru, odseku 4 Článku 426-1 Trestného zákona o zneužití právomoci verejného či vojenského činiteľa a Článku 204 Trestného zákona o nezákonnej výrobe, skladovaní, predaji alebo preprave na účely predaja tovaru podliehajúceho spotrebnej dani.
Zabavené prostriedky použité pre ukrajinskú armádu?
16. marca 2022, tri týždne po začatí ruskej invázie, zverejnil Štátny vyšetrovací úrad správu o tom, že prostriedky a zlato zadržané pri incidente v odhadovanej výške 1 milión dolárov „boli prevedené do štátneho rozpočtu a môžu byť použité pre potreby Ozbrojených síl Ukrajiny“.
Vidíme, že rovnaké fotografie, ktoré sú v prílohe správy, boli použité o deň neskôr aj vo virálnych príspevkoch na Telegrame a Facebooku (dokonca s vodoznakom DBR):
V tejto správe DBR je taktiež špecifikované, že zástupcovi veľvyslanectva (atašé) bola pokuta udelená v zmysle odseku 1 Článku 483 Trestného zákona Ukrajiny.