Tisíce používateľov sociálnych sietí zdieľali na prelome apríla a mája video, v ktorom muž do kamery tvrdí, že bulharskí muži začali dostávať poštou povolávacie rozkazy a že to isté sa môže stať aj Čechom „skôr, než si dokážeme predstaviť“. Dokument, ktorý sa vo videu na moment objaví, však nie je povolávací rozkaz, ale list, ktorý bulharské ozbrojené sily pravidelne zasielajú armádnym záložníkom za účelom aktualizácie vojenskej evidencie. To agentúre AFP potvrdilo aj bulharské ministerstvo obrany, ktoré taktiež poprelo, že by rozosielalo povolávacie rozkazy. Podľa bulharských zákonov by aj čiastočnej mobilizácii muselo predchádzať vyhlásenie vojnového stavu.
Na začiatku viac ako 2-minútového videa rozprávač ukazuje dokument v bulharčine s tým, že vraj má ísť o „aktuálny, ešte prakticky nezaschnutý bulharský povolávací rozkaz“. Ďalej tvrdí, že „v Bulharsku nedávno prebehla takzvaná cvičná mobilizácia“ a že „teraz dostávajú Bulhari povolávacie rozkazy“. Z toho má jasne vyplývať, že Bulharsko sa pripravuje na priame zapojenie do vojny na Ukrajine.
Muž na videu sa potom obracia priamo na divákov a pýta sa: „Ešte si myslíte, že sa nás vojna netýka? Nečakajme, kým nám začnú posielať prvé povolávacie rozkazy. Môže sa tak stať skôr, než si dokážeme predstaviť.“ Zvyšok videa tvoria pozvánky na plánované „mierové akcie“ po Českej republike, pričom na niektorých záberoch je vidieť transport vojenskej techniky po železnici.
Video sa na Facebooku šírilo prostredníctvom tohto príspevku z českého účtu, ktorý zdieľalo viac ako 3 600 užívateľov. Rovnaké video však zdieľali aj slovenskí používatelia napríklad na Facebooku alebo na Telegrame.
List, ktorý vidíme vo videu, sa objavil aj v tomto bulharskom príspevku na Facebooku, ktorý taktiež varuje pred mobilizáciou.
Takéto tvrdenia sú súčasťou širšieho propagandistického naratívu o tom, ako by podpora Ukrajiny mohla zatiahnuť ďalšie krajiny do vojny s Ruskom.
Tvrdenie, že Bulhari dostávajú povolávacie rozkazy, však nie je pravdivé.
Dokument na videu nie je žiadny „povolávací rozkaz“
Dokument vo videu je v skutočnosti list zaslaný armádnym úradom so sídlom v bulharskom hlavnom meste Sofia. Stojí v ňom, že adresát sa má dostaviť na úrad ku dňu 5. apríla 2023 o 17:00, a upozorňuje, že pokiaľ tak neurobí, vystavuje sa nebezpečenstvu pokuty.
List vo videu nesie podpis „Veselina Marinova“. Táto osoba je skutočne uvedená ako dôstojníčka na inernetovej stránke bulharského Úradu pre vojenské spravodajstvo.
„Dokument, na ktorý sa odvolávate, je v skutočnosti výzva na dostavenie sa na vojenský úrad, ale nie na účely mobilizácie alebo ‚cvičnej mobilizácie’. Táto činnosť nijako nesúvisí s vojnou na Ukrajine,“ oznámilo 28. apríla agentúre AFP v e-maile tlačové stredisko bulharského ministerstva obrany. Ministerstvo ďalej vysvetlilo, že list je súčasťou vedenia „databázy záložného personálu vo vojenskej evidencii“. Záložníci sú definovaní ako všetci občania, ktorí až na výnimky absolvovali základný vojenský výcvik.
Tieto listy sa väčšinou posielajú od februára do apríla a znova od augusta do októbra, uviedlo ministerstvo s tým, že v rokoch 2022 a 2023 neposlalo viac takých listov ako v predchádzajúcich rokoch.
Todor Tagarev, bývalý bulharský minister obrany a súčasný šéf Centra pre riadenie bezpečnosti a obrany so sídlom v Sofii, tiež potvrdil, že list nie je povolávacím rozkazom. Uviedol, že sa jedná iba o obosielanie armádnych záložníkov, ktorí v minulosti absolvovali vojenský výcvik, a preto by sa na nich v prípade vyhlásenia vojnového stavu vzťahovala mobilizácia.
Tí, ktorí takýto list dostanú, sa musia dostaviť osobne, čo armáde pomáha udržiavať si prehľad o svojich záložných silách. „Oznámenie slúži iba na tento účel, nejde o ‚príkaz na mobilizáciu’,“ uviedol Tagarev v e-maile zaslanom agentúre AFP 27. apríla.
Bez vyhlásenia stanného práva nie je povolanie do armády možné
Podľa zákona o zálohách ozbrojených síl Bulharskej republiky by záložníci dostali povolávací rozkaz iba v prípade mobilizácie, ku ktorej by zase došlo iba „po vyhlásení stanného práva alebo vojnového stavu“.
Zákon o obrane a ozbrojených silách Bulharskej republiky uvádza, že stanné právo a vojnový stav vyhlasuje Národné zhromaždenie alebo prezident republiky dekrétom, čo je stanovené v bulharskej ústave. K niečomu takému však k 24. máju 2023 nedošlo.
„Vojnový stav bude vyhlásený v prípade ozbrojeného útoku na krajinu alebo v prípade potreby naliehavo splniť medzinárodné záväzky,“ uvádza zákon.
„Stanné právo bude vyhlásené v prípade hrozby ozbrojeného útoku alebo vojny na časti alebo na celom území (Bulharska).“
V súčasnosti nie je splnená žiadna z týchto podmienok, takže žiadni záložníci (o civilistoch nehovoriac) nie sú povolávaní do aktívnej vojenskej služby.
Bulharsko zrušilo povinnú vojenskú službu v roku 2007 a odvtedy má plne profesionálnu armádu. Krajina vstúpila do NATO v roku 2004 spoločne s Estónskom, Lotyšskom, Litvou, Rumunskom, Slovenskom a Slovinskom.
Agentúra AFP už vyvrátila množstvo nepravdivých tvrdení o údajných plánoch na mobilizáciu či vyslanie vojakov na Ukrajinu, napríklad tu či tu. Všetky naše články týkajúce sa vojny na Ukrajine nájdete tu.